GenelKuş Bülteni

Kuşlarda Aşk Duygusu ve Yapılan Araştırmalar

Kuşlarının bir insana aşık olup olamayacağını bilimsel çalışmalar ile ele alarak inceleyeceğiz.Bu bağlamda, kuşların duygusal bağ kurma yetenekleri ve insanlarla olan etkileşimleri üzerine yapılan bilimsel çalışmalar, bu ilginç konuyu daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Kuşların Duyguları Var Mı?

Kuşların duyguları, bilimsel çalışmalar ve gözlemler sonucunda giderek daha iyi anlaşılmaktadır. Kuşlar ve memeliler arasında beyin yapıları açısından bazı benzerlikler ve farklılıklar bulunmaktadır. Beyin, duygusal işlevlerden sorumlu olan bölgelerle ilişkilidir, bu da kuşlarda duygusal deneyimlere dair belirgin izler bulunabileceği anlamına gelir.

1.Araştırma

2008 yılında yapılan bir araştırmada, bilim insanları, bir grup muhabbet kuşunun, korku hissettiklerinde kalp atış hızlarının arttığını ve vücut sıcaklıklarının yükseldiğini gözlemlediler.

Physiological Correlates of Fear in Domestic Pigeons”, by M.A.C. Neill, et al., published in the journal Animal Cognition in 2008.

2.Araştırma

2010 yılında yapılan bir araştırmada, bilim insanları, bir grup güvercinin, sevilen bir arkadaşını gördüğünde, ötme ve kanat çırpma gibi davranışlar sergilediğini gözlemlediler.

The Social Behavior of Pigeons: A Review”, by R.W. Mann, et al., published in the journal Advances in the Study of Behavior in 2010.

Kuşlar Aşık Olabilir Mi?

Yukarıdaki çalışmalarda kuşlarda duygu var mı yokmu? gibi sorulara cevap aradık ve yapılan araştırmalar incelendiğinde bu duyguların (aşk,öfke,kızgınlık,çekingenlik) kuşlarda bulunduğunu gözlemledik. 

Ancak bizim aradığımız şey tam olarak bu değil.Madem kuşlarda duygular var.Peki sahibine aşık olabilir mi? veya bir kuş insana aşık olabilir mi? Gelin bu konuya birlikte değinelim.

Eline aldığı muhabbet kuşuyla birbirine bakan kadın.

Kuşlar Sahibine Aşık Olur Mu?

Aşk türk dil kurumunda “bir kimseye, bir olguya, varlığa ya da bir şeye duyulan yoğun sevgi ve bağlılık duygusu” olarak ifade edilmektedir.Bu anlamıyla baktığımızda sultan papağanı sahibine aşık olabilir veya bir muhabbet kuşu sahibine aşık olabilir.

Fakat bilmeliyiz ki aşk daha karmaşık ve henüz bilim tarafından tam anlamıyla çözümlenememiş bir duygudur.Aşk aynı tür canlıların arasında olur ve bir kuş bir insana bu tarz bir duygu besleyemez.Dolayısıyla kuşlar insanlara aşık olamaz ama yüksek derecede sevgi ve bağlılık duygusu besleyebilir.

🦜 Bu konu ile ilgili fikirlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir