GenelA'dan Z'ye

A’dan Z’ye Kedi ve Köpeklerde Mikroçip

Evcil dostlarımızın başına gelebilecek herhangi bir olaya karşı korunabilmesi ve kolayca takip edilebilmesi için yürürlüğe giren yönetmelik kedi ve köpeklere mikroçip takılmasını zorunlu kılmıştır. Bu uygulama evcil dostlarımız ve sahipleri için çok sevindirici bir durumdur.Evcil dostlarımız kaybolduğunda ya da kaçırıldığında onları mikroçip sayesinde kolayca bulabiliriz. Evcil hayvan sahiplerinin 2022 yılı sonuna kadar hayvanlarına mikroçip takılması gerekmektedir. Mikroçip uygulamasını yerine getirmeyen hayvan sahiplerine cezai yaptırımlar uygulanacaktır.

Mikroçip uygulaması günümüz dünyasında çok fazla kullanılmaya başlanmıştır. Daha önce mikroçip uygulaması sadece vahşi hayvanlarda takip amaçlı kullanılırdı. Bazı ülkelerde bu uygulama zorunlu olarak bulunmaktadır. Bizim ülkemizde de zorunlu hale gelmiş bulunuyor. Mikroçip uygulaması fazla bilinen bir uygulama olmadığı için hayvan sahipleri tarafından çok fazla merak ediliyor. Mikroçip uygulamasının yararları nelerdir, zararları nelerdir, nasıl yapılır, maliyeti nedir gibi birçok soru bulunmaktadır. Bu soruların cevapları hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Mikroçip Nedir?

Mikroçip, kullandığımız kimlik numarasından çok farklı bir kimlik numarası taşıyan, boyut olarakta pirinç tanesi kadar bir radyo frekansı tanımlama aktarıcısıdır. Mikroçip çok küçük boyutlarda olduğu için pilleri ya da hareketli parçaları yoktur.

Mikroçipler, veteriner kliniğinde ya barınaklarda evcil hayvanlarınıza yerleştirilmektedir. Mikroçipler buralarda tarandığında, cihazda evcil dostlarınıza özel kayıt numarası okunur. Mikroçip, evcil dostlarımızın kürek kemikleri arasındaki gevşek deri altına enjekte edilmektedir. Mikroçipler evcil hayvanlarınızın deri altında ömür boyu kalıcıdır.

Mikroçip Nasıl Takılır?

İnsanların bir kimlik numarası olduğu gibi evcil hayvanlarında kimlik numarası olması gerekiyor. Hayvanlarımızın kendine ait kimlik numarası olabilmesi sadece mikroçip ile mümkündür. Bu sebeple evcil hayvanlarımıza mikroçip taktırmamız  gerekiyor. Mikroçip, pirinç tanesi kadar küçük bir boyuta sahiptir. Kedi ya da köpeklerin iki kürek kemiğinin arasında yer alan gevşek deri altına enjeksiyon yoluyla yerleştirme yapılır. Yerleştirme işlemi sırasında evcil hayvanlarımızın çok fazla canı yanmaz. Mikroçip yerleştirme işlemi ameliyat ya da dikiş gerektiren bir işlem değildir. Evcil dostlarımızın işlem sırasında uyutulmasına gerek kalmaz.

Mikroçip Hayvanlar İçin Zararlı mıdır?

Mikroçipin hayvanlar için herhangi bir zararı yoktur. Minik parça deri altına yerleştirildiği için kedi ve köpeklerde herhangi bir hareket kısıtlılığına neden olmaz. Alerjik bir reaksiyona sebebiyet vermez ya da ağrı sızıya neden olmaz. Evcil dostlarımız çip takıldığı andan itibaren çipin varlığını hiçbir şekilde hissetmeyecektir. Mikroçipin hayvanlar için hiçbir zararı bulunmamakta aksine birçok faydası ve avantajı yer almaktadır.

Evcil Hayvanlara Mikroçip Taktırmanın Faydaları Nelerdir?

Evcil hayvanlarımıza mikroçip taktırmanın birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Mikroçip takılmasının faydaları:

  • Evcil dostlarımızın kendilerine özel kimlik numarasının bulunması,
  • Kaybolma ya da kaçırılma gibi durumlarda yerinin tespit edilebilmesi,
  • Evcil hayvanını sokağa terk eden hayvan sahiplerinin tespit edilip cezai yaptırım uygulanması,
  • Evcil hayvanları kaçıran ya da çalan kişilerin tespit edilip cezalandırılmasının sağlanması,
  • Kedi ve köpeklerin sağlık kontrollerinin takip edilebilmesi,
  • Kalıcı kimlik oluşmasını sağlar.
  • Patili dostlarımızın varlığını ve onlarında barınma, korunma, beslenme gibi hakları olduğunu, onlarında bir kimliğe sahip olduğunu gösterir.
  • Aşı takvimi, sağlık sorunları ve kaç yaşında olduğunun kayıt altına alınmasını sağlar.

Mikroçip taktırmak hayvan sahipleri için önem arz etmektedir. Kedi ve köpeklerin takip edilebilmesi açısından çok önemli bir uygulamadır. Evcil hayvanınızla uluslararası seyahat edebilmeniz için mikroçip takılması zorunluluğu bulunmaktadır. Mikroçip takılı olmayan evcil hayvanların yurtdışı seyahat etmesi yasaktır hiçbir şekilde seyahat izni verilmeyecektir.

Mikroçip Taktırmak Neden Zorunlu Hale Geldi?

Kedi ve Köpeklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Kedi ve köpeklere mikroçip takılma zorunluluğu getirilmiştir. Ülkemizde bulunan sahipli tüm evcil hayvanlar artık mikroçip takacak ve mikroçipler sahiplerinin kimlik numarası ile eşleştirilecektir. Bu sayede evcil hayvanların sahipleri kolayca tespit edilebilecektir.

Evcil hayvan sahiplerinin, hayvanlarına çip takma zorunluluğu süresi 31.12.2022 tarihinde son bulacaktır. Bu sürenin bitimine kadar uygulamaya dahil edilmeyen evcil hayvan sahipleri yüksek miktarda para cezasına maruz kalacaktır. Belirtilmiş süre içerisinde hayvanlarına mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerini 10 bin TL para cezası uygulanacaktır. Para cezası almak istemeyen hayvan sahiplerinin 2022 yılı sonuna kadar ilgili veteriner kliniğinde mikroçip takma uygulamasını gerçekleştirmesi gerekiyor.

Mikroçip Zorunluluk Değil Bir Haktır!

Mikroçip taktırmak her ne kadar zorunlu hale getirilmiş olsa da bu bir zorunluluk değil bir ihtiyaçtır. Evcil dostlarımız da bir  kimliğe sahip olmayı hak ediyor. Yaşayan her bireyin sahip olduğu ve doğduğu andan itibaren edinmiş bulunduğu hakları bulunmaktadır. Kendini ifade edemeyen ve bakıma muhtaç bu canlıların da hakları olmalı ve savunulmalıdır. Bu yüzden mikroçip bir zorunluluk değil bir haktır. Şimdiye kadar yeteri değeri görememiş, canlı olduğu ve bizlere muhtaç olduğu unutulmuş bu güzel canlıları kimliklendirmek en önemli gelişmedir.

Ülkemizde birçok hayvansever insanlar bulunmaktadır. Hayvansever insanlar olduğu kadar hayvanları bir hevesle alıp daha sonrasında sokağa bırakan ve onların evsiz kalmasına neden olan insanlarda vardır. Bu gibi insanların tespit edilebilmesi ve gerekli cezayı alması mikroçip sayesinde artık mümkündür. Bu uygulama sahibi tarafından sokağa bırakılan, işkenceye ve şiddete maruz kalan hayvanların tespit edilmesini kolaylaştırmıştır.

Başına herhangi bir şey gelen evcil hayvanlar veteriner kliniğine getirilerek mikroçipi okutulur ve bilgilerine ulaşılır. Mikroçip içerisinde hayvan sahibinin bilgileri, telefon numarası ve adresi bulunmaktadır. Kaybolmuş olan kedi ya da köpeğin sahibinin bulunması artık eskisi kadar zaman alıcı ve yıpratıcı bir süreç olmayacaktır. Aylarca ya da yıllarca kaybolmuş dostlarını arayan insanlar bulunuyor. Bu yıpratıcı süreci yaşayıp yaşamamak bizim tercihimizdir.

Mikroçip işlemine sıcak bakmayan ve bu işlemi gereksiz gören birçok evcil hayvan sahibi bulunmaktadır. Mikroçip uygulamasını en kısa sürede yaptırmalı ve her zaman bizim yanımızda olan patili dostlarımıza hak ettiği değeri vermeliyiz. Mikroçip uygulaması çok fazla zahmet gerektiren ve büyük acılar veren bir uygulama değildir. Bu işlemi ertelemek size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Her gün binlerce hayvan sahibi dostunu kaybediyor. Bu sizin de başınıza gelebilir. Bu gibi sorunlar her zaman var olan ve yaşanması çok muhtemel olaylardır. Hayvan sahipleri her açıdan bu olaylara karşı hazırlıklı olmalı ve önlemini almalıdır.

Mikroçip Taktırma Ücreti

Kedi ve köpek sahiplerine mikroçip takma zorunluluğunun getirilmesinin ardından veteriner kliniklerinde ve barınaklarda evcil dostlarımıza mikroçip takma işlemi gerçekleştirilmeye başlandı. Mikroçip takma işlemi ücretsiz bir işlem değildir. Hayvan sahiplerinin mikroçip için ücret ödemesi gerekiyor. Mikroçip takma işlemi 20 TL – 200 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Mikroçip takma işlemlerine devlet tarafından destek verilmektedir. Devletin verdiği destekle birlikte bu işlemi daha uyguna halledebilirsiniz. 2024 yılının son ayının son gününe kadar bu destek devam etmektedir. Daha sonrasında destek kaldırılacaktır. Destekten faydalanmak isteyen evcil hayvan sahipleri elini çabuk tutmalıdır. 2024 yılının bitmesine çok fazla zaman kalmadı. Mikroçip uygulamasını ertelemek size bir şey kazandırmaz aksine kaybetmenize neden olabilir.

İstanbul’da Mikroçip Taktırmak İçin Tavsiye Klinik : Vetclass Veteriner Kliniği

Mikroçip Takmak Hayvanların Canını Acıtır Mı?

Birçok evcil hayvan sahibi, evcil hayvanlarına mikroçip taktırmaktan kaçınmaktadır. Bunun başlıca sebebi evcil hayvanlarının zarar göreceğini düşünmeleridir. Düşününce her ne kadar kötü ve acılı bir işlem gibi görünse de mikroçip takma işlemi aslında oldukça kısa ve güvenlidir. Mikroçip takma işleminin her evcil hayvana uygulandığı için en küçük hayvanların bile zarar görüp canı yanmayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede, evcil hayvanınıza hiçbir ağrı veya acı yaşamadan mikroçip taktırabilirsiniz.

Mikroçip takma işlemi sırasında kullanılan iğne büyük olduğu için iğnenin büyüklüğünü gören evcil hayvan sahipleri, işlemi uygulamaktan kaçınmaktadır. Bazı kişiler ise evcil hayvanının daha az acı çekeceğini düşündüğünü için  bu işlemin kısırlaştırma vb. gibi işlemlerle aynı anda yapılmasını tercih etmektedir. Aslında bu gibi düşüncelere hiç gerek yoktur. Mikroçip takma işlemi oldukça hızlı ve acısız olduğu için istendiği zaman kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca, mikroçip takma işlemini en kısa sürede gerçekleştirmeniz evcil hayvanınızın daha güvenli bir hayatı olması açısından da oldukça önemlidir.

Mikroçip Taktırdıktan Sonra Ne Yapmak Gerekir?

Evcil hayvanınıza mikroçip taktırdıktan sonra tüm işlem maalesef ki sona ermemektedir. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken birkaç ufak tefek işlem daha bulunmaktadır. Öncelikle, mikroçip taktırma işlemi sona erdikten sonra evcil hayvanınızı iletişim adresiniz ve isim soyisminiz ile birlikte en uygun kliniğe kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Eğer bu kayıt işlemini gerçekleştirmezseniz mikroçip taktırmanızın hiçbir faydası olmayacaktır.

Kaydı gerçekleştirdiğiniz klinikteki veteriner hekim, size süreçle ilgili daha detaylı bilgi verip her türlü konu hakkında sizi bilgilendirecektir. Mikroçip taktırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli şey klinikteki iletişim bilgilerinizin güncel olmasını sağlamaktır. Eğer taşınırsanız veya bir şekilde iletişim bilgilerinizi değiştirmek durumunda kalırsanız hemen evcil hayvanınızın kayıtlı olduğu kliniğe gidip iletişim bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir.

Kayıp Evcil Hayvanınıza Nasıl Ulaşırsınız?

Mikroçipler evcil hayvanınızın güvenliği açısından en modern ve en güncel teknolojilerden biri olsa da bazı durumlarda küçük dostunuzu bulmak için yeterli olmamaktadır. Bu noktada, birkaç farklı yöntem kullanarak evcil hayvanınıza ulaşabilirsiniz. İşte evcil hayvanınız kaybolduğunuzda yapmanız gerekenler:

Öncelikle iletişim adreslerinizin bulunduğu bir tasma takmayı deneyebilirsiniz. Boyun kısmını sıkmayacak şekilde takabileceğiniz bu tasmalar, evcil hayvanınızın bulunması durumunda bulan kişinin size hızlı bir şekilde ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Yapabileceğiniz bir diğer şey sosyal medyayı kullanmaktır. Sosyal medya üzerinden evcil hayvanınızın güncel fotoğraflarını paylaşıp yaymak birçok kişiye ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu sayede de daha hızlı bir şekilde kayıp olan evcil hayvanınızı bulabilirsiniz.

Son olarak, eğer evcil hayvanınızı iyi tanıyorsanız gidebileceği yerleri ziyaret ederek kaybolan evcil hayvanınızı arayabilirsiniz. Mikroçip taktırmanın haricinde tüm bu işlemleri uygulayarak kayıp evcil hayvanınızı en kısa sürede bulabilir ve tekrardan en yakın dostunuza kavuşabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir