GenelKedi Bülteni

Hayvanlarda Ötenazi

Ötanazi olacak köpek doktorun elindeki şırıngaya bakıyor.

Doğada var olan tek canlı insanlar değildir. Bitkiler ve hayvanlar da vardır. Nitekim hayvanlar içinde de kediler ve köpekler birçok insanın hayatında başlı başına özel bir yer teşkil eder. Bazı insanlar evlerinde kedi ve/veya köpek besler. Bu tür durumlarda da hayvan sahibi olanların temel bazı bilgileri bilmesi gerekir. Çünkü hayvanlar ile ilgili pek çok olgu vardır. Hastalıklarına, beslenmelerine ve daha birçok olguya hakim olmaları ve bilinçli hareket etmeleri gerekir. İşte bu yazıda da diğer olgulara göre daha spesifik bir kavram olan kedi ve köpeklerde ötenazi ile ilgili merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Şimdi dilerseniz hemen adım adım başlayalım.

Ötenazi Nedir?

Kedi ve Köpeklerde ötenazi konusuna geçmeden önce adım adım giderek ötenazi nedir ona değinmek gerekir. Hemen baştan net bir biçimde ifade etmek gerekir ki ötenazi son derece genel bir kavramdır. Sadece kedi ve köpekler için değil, diğer hayvanlar ve insanlar için de geçerli olan bir olgudur. Ötenazi sözcüğü Türkçe değildir. Türk diline Yunancadan girmiştir.  Yunanca ’da iki kelimenin birleşmesinden oluşur. Eu sözcüğünün Türkçe ’de karşılığı iyi,  thanatos sözcüğünün dilimizde karşılığı ise ölüm demektir. Yani iyi ölüm olarak Türkçeye çevrilebilir. Kavramı daha anlaşılır hale getirmek gerekir ise köpekler özelinden yola çıkarak köpeği acısız, sızısız uyutma anlamına gelir.

Kedi ve Köpeklerde Ötenazi Nasıl Uygulanır?

Kedi ve Köpeklerde ötenazi uygulaması yapılırken aşağıda verilen detaylardan da net bir biçimde anlaşılacağı köpeğe uygun ilaçlar verilerek uyutma gerçekleştirilir. Eğer hayvanın yaşaması mümkün değilse veya ciddi bir sağlık sorunu varsa, uyutulması gerekebilir. Bu işlem, ağrısız ve sızısız bir şekilde gerçekleştirilir; hayvanın en ufak bir biçimde saldırganlaşmasına yol açmaz. Endişe veya korku oluşturmadan, hızlı bilinç kaybı sağlanarak ölüm gerçekleştirilir.Son derece profesyonelce olan bir iştir. Kontrollü ve adım adım hareket edilmesi gerekir.

Şimdi, bu temel bilgilerden sonra konuyu biraz daha açmak gerekir ise bu bilgiler verilebilir: İntravenöz anestezi akabinde bilinç kaybı oluşması, solunumun ve ardından da kalp durması süreçlerinin akabinde süreç sıklıkla yaklaşık 30 saniye içinde hızlı bir biçimde sürer. Kimi veterinerler ise ötenaziyi iki aşamalı bir biçimde gerçekleştirir: Önce köpeği bilinçsiz duruma getiren ilk yapılan enjeksiyon ve akabinde ölmesini gerçekleştirecek ikinci bir atış şeklindedir. Tercih veteriner hekimin kendisine kalmış durumdadır. Kısaca hayvanlarda ötenazi bu şekilde gerçekleşir.

Önünde ilaçlar bulunan kedi.

Kedi ve Köpekler Hangi İlaçlarla Uyutulur?

Kedi ve Köpekler hangi ilaçlarla uyutulur sorusunun yanıtı da şu şekildedir:  Benzodiazepinler  ki bu ilaçlar diyazepam, alprazolam ve clorazepate tarzında olan ilaçlardur. Bunun dışında  fenotiyazinler ki bu grupta da asepromazin tarzında olan ötenazi ilaçları vardır. Burada şu hususun da altını çizmekte fayda vardır. Ötenazi kedi ve  köpeklerde ağız yoluyla verilir ama eğer veteriner hekim ilacı bu biçimde vermeyi bir nedenden ötürü istemiyor ise o zaman doğrudan enjekte de edebilir. İlacın nasıl verileceği tamamen veterinerin kendisine aittir. Bu noktada herhangi bir kısıtlama mevcut değildir.

Kedi ve Köpeklerde Ötenazi Fiyatları Hakkında

Kedi ve Köpeklerde ötenazi fiyatları değişkenlik gösterir. Burada nihai rakamı belirleyen unsurların başında kullanılacak ilaç gelir. Ayrıca uygulamayı yapan veteriner hekimin fiyat politikası da ötenazi fiyatlarını değiştirir. Köpeğin bulunduğu yerde böylesi bir işlemin yapılması ile veteriner hekime köpeğin getirilerek yapılması arasında da fiyat farkları bulunur. İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde olan fiyatlar ile daha küçük kentlerde olan fiyatlar değişir. Yine de 2023 yılı için ötenazi fiyatları 1500 TL ile 2500 TL arasındadır. Ödemeler ise her biçimde veterinerlere yapılabilmektedir.

Burada önemli olan alanında uzman veterinerlere doğru ve kavramın kendisinden de görüleceği gibi iyi ölüm biçiminde köpeğin keyifle uyumasını sağlamaktır. Fiyat sonrasında düşünülmelidir.

Hayvanlarda Ötenazi Yasal mıdır?

Hayvanlarda ötenazi yasal mı, değil mi sorusuna daha genel bir çerçeveden bakılması gerekir. Ülkemizde mevcut yasal düzenlemelere göre tüm canlılar için ötenazi tamamı ile yasaktır. Dolayısı ile buradan yola çıkarak kedi ve köpekler için de ötenazi uygulaması yasal değildir. İlgili mevzuatta gerekçesi ne olursa olsun tüm hayvanlar için ötenazi yasaklanmıştır.  O yüzden bu duruma tüm veterinerlerin ve hayvan sahiplerinin dikkat etmesi gerekir. Asıl olan daima yaşatmaktır. Yaşam her canlı için en doğal haktır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir