GenelKedi Bülteni

Pire Tasması Nedir? Ne İşe Yarar?

Pire tasması takmış kedi ve köpek

Pire tasmaları, pireleri öldüren ve uzaklaşmasını sağlayan bir üründür. Bu tasmalar hayvanlara zarar vermemekte aksine pire ve bit gibi canlılardan korumaktadır. 

Öyleyse gelin pire tasmasının ne işe yaradığını ve hayvanlar üzerinde yüzde kaç başarı ile çalıştığını gösteren araştırmayı inceleyelim.

Pire Tasması Ne İşe Yarar?

Pire tasması, hayvanlardaki pirelerin öldürülmesinden tutunda uzaklaşmasına varıncaya kadar birçok etkiye sahiptir. Hayvana herhangi bir zararı olmayan bu tasmaların kullanımı kolay ve zahmetsizdir. İçeriğindeki etken maddeler sayesinde hayvanın vücuduna yayılarak pirelerin uzaklaştırılması ve hayvanın daha konforlu bir yaşam sürmesi sağlanmış olur.

Eski tip pire tasmalarında bulunan ağır kokular pireleri uzaklaştırırken yaşam alanı içinde kötü bir koku oluşmasına neden oluyordu. Yeni nesil pire tasmalarında ise böyle bir durum söz konusu değildir. Bu pire tasmalarının içeriğinde bulunana aktif bileşenler hayvanın derisine ve tüylerine doğru etki ettiğinden ortamda kötü bir koku oluşmasını engeller.

Tasmadaki aktif bileşenler kedinin vücuduna yavaş yavaş yayılır ve dolayısıyla hayvanlarda bu durumdan rahatsızlık hissetmezler. Süreç tasmanın etkinliğini yitirene kadar devam edecektir. 

Pire tasmasını inceleyen bilim adamı

Pire Tasması İle İlgili Yapılan Deney

Araştırma Başlığı: “Efficacy of Seresto® Flea and Tick Collars against Ctenocephalides felis and Rhipicephalus sanguineus in Dogs” 

Araştırılan Ürün: Seresto markasının Pire Tasması

Araştırma: Bu araştırma köpeklerde pire ve keneye karşı pire tasmasının etkinliğinin yüzde kaç olduğunu tespit etmektir.Araştırmada Serento markasının pire tasmaları kullanılmıştır.

  • Bu araştırmada 120 adet köpek 2 gruba ayrılmıştır.
  • Bu köpeklerin yarısı pire tasması takarken diğer köpekler normal tasma kullanmaktadır.
  • Tasmalar 8 ay boyunca 2 ayda bir yenilenmiştir.
  • Pire ve kene kontrolleri haftalık olarak yapılmıştır.

Bu deney sonrası pire tasması takan köpeklerin %95’ine pire ve kene gibi canlılar bulaşmazken , diğer gruptaki  köpeklerin %90’ı pirelenmiş %65’i ise keneye maruz kalmıştır.

Bu ve diğer araştırmalardan anlıyoruz ki pire tasmaları gerçekten hayvanlar üzerinde etkili sonuçlar çıkartabilmektedir.

Pire Tasması Ne Zaman Kullanılmalı? 

Eğer kediniz ya da köpeğiniz sık dışarı çıkıyorsa mutlaka pire tasması kullanması gerekir. Veteriner kontrolü sık yapılmayan hayvanlarda önlem olması amacıyla kullanılabilir. Hayvanın üzerine gelen pireler bu tasma sayesinde öleceğinden dolayı hayvana rahatsızlık vermeyecektir.

Pirelerin en çok olduğu zaman yaz mevsimleridir. Havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan pirelere müdahale edilmemesi halinde hem hayvanın rahatsız olmasına neden olur hem de hayvanın sağlığını bozar.

Pirelerin bulunduğu bölgeler coğrafyaya göre değişiklik gösterir. Bu nedenle bazı şehirlerdeki hayvanlarda pire görülme ihtimali diğerlerine göre daha fazladır. Örneğin sıcak ve ormanlık alanın çok olduğu bölgelerde pire olma ihtimali yüksektir.

Pire Tasması Suya Dayanıklı mı?

Pire tasmalarının bazıları suya belli bir süreye kadar dayanıklı olurken bazı tasmalar ise dayanıksızdır. Bu nedenle pire tasması alırken özelliklerine bakmanız da yerinde olacaktır. Daha önce pire tasması kullanmamışsanız satın aldığınız tasmanın nasıl kullanıldığı konusunda bilgi almalısınız.

Pire Tasması Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Pire tasması hayvana takıldıktan 24 saat sonra etkisini göstermeye başlar. Ancak tam etki süresi 3 hafta içinde olacaktır. Süreyi belirleyen satın aldığınız pire tasması ve hayvanın ne kadar düzenli kullandığıyla alakalıdır. Satın alınan bir pire tasmasının etki süresi 4-8 ay arasında değişkenlik gösterir.

En Etkili Pire Tasması Hangisidir? 

Piyasada farklı markalara ait pire tasmaları vardır. Bunun için satın almadan önce seçenekleri incelemek ve araştırmak yerinde olacaktır.

Bunun için genel bir araştırma yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bir öneri vermek gerekirse suya dayanıklı olan modeller bu noktada en çok tavsiye edilenlerdir. Çünkü kediler yağmurda kaldıklarında ya da suyla temas ettiklerinde bu tasmalar herhangi bir problemle karşılaşmayacaklardır.Ek olarak yukarıda yapılan araştırmaların sonuçlarını paylaştığımız Seresto marka pire tasmalarını kullanabilirsiniz.

Pire Tasmasının İnsana Zararı Var mı?

Pire tasmalarının insanlara zarar verme riski, tasmanın içindeki aktif bileşene bağlıdır. Pire tasmalarında kullanılan en yaygın aktif bileşenler, pireleri öldüren veya uzaklaştıran böcek öldürücülerdir. Bu böcek öldürücülerin bazıları insanlar için toksik olabilir, ancak pire tasmalarında kullanılan dozajlar genellikle güvenli kabul edilir.

Fakat her ihtimale karşı uzak durmak faydalı olacaktır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir