GenelKedi Bülteni

Kediler Ne Sevmez?

Kedilerin sevmediği 3 şey

Kedilerin sevmediği unsurların bazıları genel bazıları ise spesifiktir. Kediler özgürlüklerine önem veren hayvanlardır. Bu sebep ile de özerk olmaya ve bireyselliklerine karşı bir hareket yapıldığı zaman hoşlarına gitmemektedir. Yüksek ses gibi unsurlardan hoşlanmadıkları gibi kullandıkları alanın da steril olmasını isterler. Özellikle tuvaletlerini yaptıkları kum kaplarının düzenli temizlenmesi onlar için önemlidir.

Aynı zamanda sevmedikleri kokular ve davranışlar da bulunmaktadır. Genelleme yapılarak anlatılmasına karşın yine de her kedinin farklı olduğunun unutulmaması gerekir. Bazı kediler hassasiyet göstermezken bazı kedilerin ise aynı unsura karşı hassas davranması son derece normaldir. Çoğunlukla güvende hissettirmeyen şeyleri sevmeyen kediler için özel alanlarını korumaları da önemlidir. Kediler ile iletişim kurarken bu unsurlara dikkat edilmesi ve hassasiyetlerine saygı gösterilmesi gerekir.

Kedilerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Kedilerin sevmediği kokular olabilir ve birçok kedi benzer kokulara benzer reaksiyon göstermektedir. Kedilerin sevmediği kokular arasında özellikle yoğun ve keskinsahip olanlar yer almaktadır. Koku duyularının gelişmesi sebebi ile de insanlar tarafından fark edilmeyen ya da daha az fark edilebilen kokular, kediler tarafından daha yoğun hissedilmektedir.

Bu sebep ile de kedilerin sevmediği birçok koku ile karşılaşılması mümkündür. Sevdikleri kokuların yoğunluğu arttığında negatif tepki verebilmelerinin sebebi de aynı unsurdur. Bir başka sebep ise kedilerin kendileri için zararlı olan kokuları anlayabilmeleridir. Kedilerin sevmediği kokular şu şekilde sıralanabilir:

 • Birikmiş çöplerin çıkardığı koku
 • Bozuk balık
 • Bozuk yemeklerin kokusu
 • Hardal
 • Köri
 • Muz
 • Nane
 • Portakal gibi turunçgiller
 • Sardunya
 • Sirke
 • Tuvalet
 • Yoğun baharatlar

Kediler yoğun kokular karşısında da çoğunlukla negatif tepki verirler.

Kirli Kum Kapları

Temizlenmeyen kum kapları kedilerin sevmediği bir başka unsurdur. Tuvaletlerini temiz bir alana yapmak istemeleri ve aynı zamanda tuvalet kokusundan hazzetmemeleri gibi nedenlerden dolayı kum kaplarının her zaman temiz olmasını ister. Tuvaletlerini yaptıktan sonra üstünü kapatmaları da doğalarından kaynaklanır.

Dolayısı ile temizlenmeyen kum kaplarına karşı agresif tepkiler göstermeleri ve kum kabı dışındaki bir alana tuvaletlerini yapmaları mümkündür. Bu tarz stres yaratan durumlar yaşamamak adına kum kabının sürekli temiz tutulmasına özen göstermek gerekir. Gereken hassasiyet gösterildikten sonra kedilerin streslerinin artması da engellenebilecektir.

İlaç Kokusu

Kedilerin sevmediği ilaç kokuları bulunur ve özellikle kimyasal kokular onlar için tehdit olarak kabul edilmektedir. Kimyasal maddelerin kokularının sevmeyen kediler ilaç kokusuna karşı daha hassasiyetleri bulunduğu için ilaçları sevmemektedirler. İlaç yutmakta zorlanmaları ve bu esnada stres seviyelerinin yükselmeleri de ilaç kokusu ve ilacın kendisinden hoşlanmamalarına sebep olmaktadır. Kendileri ilaç içilmesi gerektiği zaman mutlaka veterinerler ile iletişime geçilmesini ve rahatsızlıklarını bozmadan ya da stres seviyelerini aşırı derecede yükseltmeden nasıl ilaç içirileceğinin öğrenilmesi gerekir.

Yıkanmak / Banyo Yapmak

Kedilerin banyo yapmayı sevmemesi su ile temas etmeyi sevmemelerinden kaynaklanır. Kendilerini temizleyebilen canlılar olan kediler temizlenmek için suya ve dolayısı ile banyo yapmaya da sıcak bakmazlar. Yıkanmayı seven ve su ile problemi olmayan kediler de vardır ancak karşılaşma sıklığı oldukça azdır. Kedilerin büyük bir oranı su ile temas etmekten kaçınmaktadır. Islanmayı sevmemeleri sebebi ile su ile olan temaslarını minimum seviyede tutarlar.

Karınlarına Dokunulması

Kedilerin karnına dokunmak kediler tarafından sevilmeyen bir başka harekettir. Karınları, vücutlarının savunması düşük olan nadir yerlerden biridir. Bu sebep ile de karınlarına dokunulmasından kesinlikle hoşlanmazlar ve saldırgan tavırlar gösterebilirler. Aynı şekilde karınlarından tutularak kaldırılmayı da sevmezler. Vücutlarının hassas noktalarından biri olan karınlarına dokunmak için onların alışmasını beklemek gerekir.

Özellikle uzun zaman boyunca birlikte vakit geçirdikleri sahiplerine karşı daha hassas davranabilirler. Zaman içerisinde kedilerin, sahiplerinin yanında karınlarını açarak uyumaları onlara güvendiklerini gösteren bir işaret olarak kabul edilmiştir. Kedilerin sevmediği şeyler arasında her ne kadar karınlarına dokunulması yer alsa da kurulan bağa ve sevgiye göre de bu durum değişebilir.

Elektrik Süpürgesi

Kedilerin elektrik süpürge sevmemesi de sık görülen bir durumdur. Özellikle ev temizliği esnasında tepki vermeye başlayan kişiler, elektrik süpürgesi çalıştıktan sonra orayı terk ederler. Elektrik süpürgesinin çıkardığı yüksek ses kedileri rahatsız etmektedir. Bu sebep ile de hem korkmalarına hem de kaçma isteğine sebep olan elektrikli süpürge, kediler için tehdit olarak algılanır. Dolayısı ile elektrik süpürgesi çalıştırıldıktan sonraki birkaç saniye içerisinde kedilerin kaçmaya başladığı görülecektir.

Tazeliğini Kaybeden Gıdalar

Taze olmayan gıdaları kedilerin sevmemesi son derece normaldir. Taze olmayan gıdaların çıkardığı bozuk kokusu kediler tarafından sevilmektedir. Kodu kokulara karşı hassasiyetleri olduğu için bozuk gıda kokusunu direkt olarak tehlike olarak sınıflandırırlar. Koku duyuları kadar tat alma duyularının da gelişmiş olması, yiyeceklere gıdalara karar vermelerini de etkiler. Özellikle kuru mamalarının nemlenmesi ve bozulması kediler tarafından hoş karşılanan bir durum değildir. Mamayı yememeyi tercih ederek mama kabından uzaklaşacaklardır.

Yüksek Ses

Kedilerin yüksek ses sevmemesi de normal karşılanan durumlar arasındadır. Kavgalı ve gürültülü yerlerden nefret eden kediler, kargaşa karşısında da benzer tepkiler gösterir. Yüksek ses karşısında depresif tepkiler veren kediler, negatif duygu durumu içerisine de girebilmektedir. Bu sebep ile de kedinin hem stres seviyesini yükseltmek hem de ruh sağlığını dengede tutabilmek adına yüksek sesli, kavgalı ve gürültülü alanlardan kedinin uzak tutulması önerilir. Özellikle ev kedileri evdeki insan sayısı kalabalıklaştı. Zamanlarda da negatif tepkiler gösterebilmekte ve daha karanlık ve bulunamayacakları alanlara saklanmayı tercih etmektedirler.

Sert Sevgi Gösterisi

Kedilerin sevmediği davranışlar arasında sert hareketler ile sevilmek yer alır. Kediler sert hareketler ile sevilmeyi sevmeyen canlılardır. Onları severken nazik davranmak ve canlarını yakmamak gerekir. Kucaklamak istenildiğinde kendileri zaten kişilere yaklaşmaktadırlar. Ancak kucaklarken karınlarından ya da kol altlarından sıkı şekilde tutulmamaları önerilir. Sertan erkeklerden hoşlanmayan kedileri severken nazik davranmak onların sinirlenmelerinin de önüne geçer. Nazik hareketler ile sevildiklerinde hem kişiye olan güvenlerinin artması hem de kendilerini konforlu hissetmeleri mümkündür. Bu sebep ile de kedileri severken olabildiğince hassas davranılmalı, ani ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Korktukları takdirde de agresif tepkiler verebilirler.

Düzenlerinin Değiştirilmesi

Kedilerin düzenini değiştirmek kedilerde strese ve depresyona sebep olabilmektedir. Bu sebep ile de kedilerin düzeni değiştireceği zaman büyük ve ani kararlardan uzak durulmalıdır. Düzenleri değiştirildiğinde kedilerin buna alışması için zaman verilmesi gerekir. Düzenleri değiştiği zaman uzun vadede de olsa kediler oldukları yere alışırlar ancak bunun için yeterli alan ve zamanın onlara tanınması gerekir. Düzeni değişen kedilerin ayrıca sevmediği diğer unsurlara maruz kalması da önlenmelidir. Ödül maması, sevgi ve ilgi gösterilmesi ve rahat hissetmelerinin sağlanması bu nokta önem taşır.

Mama ve Su Kabının Yan Yana Olması

Kedileri sinirlendiren şeyler arasında mama ve su kabının yan yana olması da yer almaktadır. Bu durum her kedi için geçerli değildir ancak bazı kediler bu durumdan hiç hoşlanmaz. Kedilerin sevmediği şeyler arasında bulunan mama ve su kabının yan yana olması her iki unsurun birbirine karışmasına sebep olabilir. Suyun ve mamanın birbirine karışması ise kedilerin sevmediği bir durumdur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir