Kedi BülteniGenel

Kediler İle İlgili İlginç Bilgiler

Kediler ile ilgili bilgiler özellikle ilk defa kedi sahibi olmak isteyenlerin ilgisini çekmektedir. Çoğu kişi tarafından kedilerin son derece özel canlılar oldukları düşünülmektedir. Özellikle kedilerin uzaylı olabileceğine dair ifadeler de bu durumu esprili bir dille kanıtlamaktadır. Anatomik yapıları ve davranışsal özellikleri ile her zaman insanları kendilerine çeken kediler, bilinmeyen pek çok özelliğe sahiptir.

Tarih boyunca insanların çoğu zaman el üstünde tuttukları kediler, köpekler gibi oyuncu ya da sadık olmasalar bile evlerin baş köşesinde kendine yer bulmayı başarmıştır. Aslan ve kaplam gibi yırtıcı atalarının özelliklerini taşımalarıyla asil bir duruş sergileyen kedilerin birçok farklı davranışı da dikkat çekmektedir. Kediler ile ilgili ilginç bilgiler hem fiziksel – anatomik özelliklerine göre hem de karakter ve davranışlarına göre farklı başlıklar altında sıralanabilir.  

Kedilerin En İlginç Özellikleri Nelerdir?

Kediler hakkında kısa bilgiler incelendiğinde kedilerin birbirinden ilginç özelliklerinin olduğu görülmektedir. Günümüzde pek çok kedi benzer davranışsal özellikleri ile dikkat çekmektedir. Sahip odlukları bu özelikleri kedileri özel kılan en temel unsurlar arasında gösterilmektedir. Kedilerin en ilginç özellikleri arasında kalplerinin insanlara oranla yaklaşık 2 kat daha hızlı atmasıdır. Buna ek olarak kedilerin 200 derecelik bir görüş açısına sahip oldukları da çok az kişi tarafından bilinmektedir.

Kedilerin en ilginç özellikleri arasında yer alan başlıca özellikler kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Kedilerde de insanlar gibi rüya gören canlılardır.
 • Genetik sentez yapıları ve sahip oldukları organ fonksiyonları ile kediler deniz suyunu içebilirler. Böbrekleri deniz suyunun da kolayca filtrelenmesini sağlamaktadır.
 • Avcı atalarından gelen mirasla kediler insanlara oranlar 5 kat daha iyi bir görüşe sahiptir. Az ışıkta görmelerini kolaylaştıran çubuk hücreleri oldukça gelişmiştir.
 • Kedilerin çoğu sudan korkar. Ancak diğer tüm kedilerin aksine Van Kedisi iyi bir yüzücü olmasıyla da dikkat çekmektedir
 • Kedilerin ömürlerinin yaklaşık yüzde 60 gibi büyük bir oranı uyku ile geçmektedir.

Kedilerin yaşamlarına dair daha birçok farklı ilginç bilgi vermek mümkündür. Özellikle evcilleştirilmelerinin ardından insanlarla yaşamaya başlayan kediler, insan hayatına ve ev ortamına uyum sağlayarak farklı yeni özellikler de kazanmışlardır.  

Kediler Kimi Sahibi Olarak Görür?

Kedilerin en büyük özelliği tamamen kendi başına buyruk olmalarıdır. Yavruluk döneminden itibaren yanınıza alsanız bile kediniz size tam anlamıyla itaat etmeyecektir. Köpeklerin aksine kediler en az köpekler kadar zeki olsalar bile sahiplerinin isteklerini yerine getirme konusunda isteksiz olurlar. ABD’de Oregon Eyalet Üniversitesi bünyesinde konuya ilişkin yapılan araştırmalarda kedilerin her ne kadar vurdumduymaz tavırları olsa da insanları sevdikleri sonucuna varılmıştır. Yapılan söz konusu araştırma kapsamında kedilerin insanları ebeveynleri ya da bakıcıları olarak gördükleri tespit edilmiştir. Araştırmada daha önce bebekler ve köpekler için kullanılan bir modellemenin uygulandığı ifade ediliyor.

Yapılan bir başka araştırmada ise bilim insanlarının kediler ve sahipleri arasında 5 farklı tür ilişki olduğu sonucuna varıldı. Bu ilişki türleri arasında arkadaşlık, eş bağımlılık, uzaktan ilişki, açık ilişki ve günlük ilişki gibi başlıklar dikkat çekiyor. İngiltere Lincoln Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda, kediler ve insanlar arasında tespit edilen 5 tür ilişkinin tespit edilmesi için yaklaşık olarak 4 bin kedi ve sahibinin incelendiği aktarılıyor. Bu yönüyle kedilerin sahipleri ile kurdukları ilişkilerin değişken olabileceği ifade ediliyor. Kedinizin sizinle olan ilişki türünü tespit ederek kedinizin sizi ne olarak gördüğünü tespit etmeniz bu araştırma sayesinde mümkün hale gelmiştir.

Kedilerin Anatomisi Fiziksel Özellikleri Hakkında İlginç Bilgiler

Kediler hakkında ilginç bilgiler arasında özellikle sahip oldukları fiziksel özelliklere göre farklı tanımlamalar yapılabilmektedir. Kediler yaratılışları gereği avcı bir canlıdır. Vahşi yaşamdaki ataları olan aslan ve kaplan gibi yırtıcıların özelliklerini hala taşımaktadır. Kedilerin anatomilerine göre sahip oldukları başlıca ilginç özellikleri ise kısaca şöyle sıralanabilir:

 • Aslan ve kaplan gibi yırtıcıların çoğu davranışını %95 oranında genetik olarak taşımaktır.
 • Tatlı ve şekerli tatları ayırt edemeyen tek memeli canlı oldukları düşünülmektedir.
 • Periferik görüş açısı ve gece görüş yetileri insanlara göre çok yüksektir.
 • Kediler miyoptur.
 • Kedilerin toplam 18 adet parmağı bulunmaktadır.
 • Kediler kendi boylarının yaklaşık 6 katına kadar zıplayabilmektedir.
 • Kedilerde 230 adet kemik bulunmaktadır.
 • Kediler renk körüdür.
 • Kedilerin burunlarının yüzeyi tıpkı parmak izi gibi eşsizdir.

Fiziksel olarak daha pek çok ilginç özelliği bulunan kediler, yaşamları boyunca sadece bu özellikleri ile değil, davranışsal özellikleriyle de öne çıkmayı başaran canlılar arasında yer almaktadır. Kediler ile ilgili ilginç bilgiler arasında bu yönüyle daha pek çok farklı bilgiye yer verilebilir.  

Kedi Davranışlarının Anlamları ve İlginç Bilgiler

Kedi davranışlarının anlamları sayesinde kedilerin sahiplerinden ne istediğini daha kolay anlamak mümkündür. Davranışlarıyla da her zaman insanları şaşırtan ve çoğu zaman güldüren kediler, beden dili ve hareketleriyle insanlarla istedikleri zaman kolayca iletişime geçebilmektedir.

Kedilerin davranışlarıyla ilgili ilginç bilgilerden bazıları şöyledir:

 • Kuyruk Hareketleri: Kuyruklarını havaya diken kediler, dik ve düz bir kuyruk ile mutlu ve arkadaş canlısı olduğunu göstermektedir. Eğer kuyruk düz, yere yakın ve alçak bir konumdaysa bu saldırıya ve öfkeye işaret edecektir. Korku ve tedirginlik anında ise kuyruğunu kabartmaktadır.
 • Duruş ve Yatış Hareketleri: Eğer kediler sırt üstü yatıyorsa bu onların güvende hissettiğini gösterir. Bu hareketine karşı nazikçe göbeğini severek karşılık verebilirsiniz. Eğer kemerli bir sırt duruşuna sahipse, deve hörgücü gibi bir görünümün olması halinde saldırganlığı en üst düzeyde olacaktır.
 • Kedilerin Yoğurma Hareketi: Kedilerin patileri ile yoğurma hareketi yapmasının birçok anlamı olabilir. Emzirme döneminde süt üretimine de yardımcı olan bu hareket, özellikle yatacakları yerde veya kucağınızda içgüdüsel olarak da uygulayacakları hareketlerdir.

Kedilerin davranışlarının tespit edilmesinde özellikle kuyrukları ve vücut duruşları en büyük ipuçlarını vermektedir. Her hareketlerinin ilginç bir anlamı olabilir. Kedilerini daha yakından tanımak ve ne istediklerini öğrenmek isteyenlerin bu davranışları yakından gözlemlemeleri önemlidir.

Kediler ile İlgili Az Bilinen Gerçekler

Kediler hakkında az bilinenler arasında birçok farklı özelik sayılabilir. Az bilinenlerin yanı sıra kediler hakkında en bilinen özelliğin uykucu ve son derece tembel olduklarıdır. Ortalama 15 yıl yaşayan kedilerin yaşamları boyunca 126 ayı uyuyarak geçirdikleri düşünülmektedir. Bunun yanı sıra kedilerin hayatları boyunca birçok davranışı farklı anlamlara gelebilir. Bu kapsamda kediler hakkında az bilinenlerden bazıları şunladır:

 • Kedilerin dilleri oldukça serttir. Bu sayede eti kemiğinden rahatlıkla ayırabilmektedir.
 • Dar ve yüksek yerlere zıplarken kuyruklarını etkin biçimde kullanırlar.
 • Kedilerin bıyıkları onların dengelerini sağlamaları için değil, hangi alanlara sığabileceklerini ölçmelerini de sağlar. Bıyıkları genelde vücuduyla aynı şekilde olduğu için kediler için bıyıkları her şeyleridir.
 • Erkek kediler çoğu zaman solak olurken, dişi kediler genelde sağlaktır.
 • Bazı kedilerin parmaklarınn toplamı 18’den fazla olabilir. Fazla parmağa sahip bu kediler polidaktil olarak tanımlanırlar.
 • Çoğu kedi laktozlu besinlere karşı yaygın inanışın aksine tahammülsüzdür.

Kedilerin daha birçok bilinmeyen ve ilginç yönleri vardır. Kediler ile ilgili ilginç bilgiler aynı zamanda yüzyıllar boyu insanların da onlarla ilgilenmesini sağlamıştır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir