GenelKedi Bülteni

Kediye Dokununca Elektrik Çarpması Neden Olur?

Kediye dokunum elektrik çarpılan bir insan

Kedilerde elektriklenme farklı ön sebeplere bağlı olarak görülebilir ve bu nedenler akabinde kedilere dokununca elektrik çarpması olayı söz konusu olabilir. Bu durumun başlıca sebebi statik elektriklenmedir.Statik elektriğin başlıca nedenleri arasında ise şu etkenleri göstermek mümkündür;

  • Nem düşüklüğü ve kuru hava
  • Kedinin elektrikli malzeme ve aletlerle uğraşması
  • Kedinin plastik malzemelerle fiziksel temas halinde olması

Kediler doğaları gereği kemirme ve tırmalama eğilimi gösterebilirler. Bu nedenle ev içerisinde açıkta bulunan kablo ve türevi elektrik malzemeleri, hatta elektrikli ev eşyaları bile onlar için oyuncak niteliği taşır. Bu tip durumlarda ise ne yazık ki elektrik çarpmaları veya elektrik yüklemeleri söz konusu olabilir. Zaten sırf bu tip yaralanmaların önüne geçebilmek adına ev eşyaları ve yerleşiminde evcil hayvan sahiplerinin dikkatli olmaları tavsiye edilir.

Bunların yanı sıra kedilerdeki elektrik yükünün başka nedenleri de vardır ve bu nedenlerin başında statik elektriklenme gelir. Statik elektriklenme ise sadece kedilerde değil, insanlarda da gözlemlenebilen fiziksel bir durumdur.

Statik elektriğin kediler üzerindeki etkisini gösteren balon ve kedi tüyleri etkileşimi

Kedilerde Statik Elektriklenme Nedir?

Kedilerde statik elektriklenme, maddelerin içlerinde bulunan elektrik yüklerinin dengesizliklerinden ileri gelir. Tamamıyla fiziksel bir durum olup, genellikle kuru havaya bağlı olarak ortaya çıkar. Kedilerin tüylerindeki bu elektrik yükleri, belli bir süre sabit kalır fakat daha sonra kediyi sevmek için ona dokunan bir insan eli etkisiyle harekete geçer ve elektrik çarpması dediğimiz asıl olayı oluşturur.

Kedilerde Statik Elektriklenme Nasıl Geçer?

Kedilerde statik elektriklenme sorunuyla başa çıkmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Bu durumu azaltmak veya geçirmek için aşağıdaki yöntemlere başvurabilirsiniz:

  1. Ev içine hava nemlendirme cihazı eklemek.
  2. Ellerinizi hafifçe ıslatmak veya nemlendirici krem kullanmak.
  3. Kalorifer peteklerinin üzerine su hazneleri yerleştirmek.

Eğer elektriklenme sorunu devam ediyorsa, kedilere dokunulduğunda çarpma sorununun kaynağını belirlemek önemlidir. Bu durumda, alternatif çözümlere şu şekilde başvurabilirsiniz:

  1. Kedi tüyleri için sağlıklı kuru şampuanlar veya bakım ürünleri kullanmak.
  2. Açıkta bulunan kabloları kaldırmak ve evdeki yünlü veya sayıca fazla eşyaları azaltmak.

Unutmayın ki elektriklenmenin nedenini tespit edip ortadan kaldırmak, kalıcı bir çözüm sağlamak için önemlidir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir