GenelKöpek Bülteni

Köpek Piresi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Köpek tüyleri arasında pire ve pirenin yakından fotoğrafı.

Köpeklerde pire problemi ile karşılaşıldığında mutlaka ilaç kullanılması gerekir. Ancak ilaç kullanırken evcil dostunuzun genel sağlığına zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Köpek piresi için kullanılan özel ilaçlar bulunmaktadır. Doğal malzemeler ile de köpeklerin pireden arınması mümkün olsa da kalıcı bir çözüm için ilaç tavsiye edilmektedir. 

Köpeklerde pire problemi ile karşılaşıldığı takdirde tedavi için veterinere danışılması önerilir. Veteriner tarafından önerilecek olan ilaç alınarak temizlik yapılabilir. Piyasada satışı gerçekleştirilen birçok köpek pire ilacı olsa da en güvenilir olana ulaşmak ve kesin sonuç almak için uzman görüşü ile hareket edilmesi önerilir. Köpek piresi sık karşılaşılan sorunlar arasında bulunur. 

Köpeklerde Neden Pire Olur? 

Köpeklerde pire olmasının nedenleri arasında pire olan hayvanlar ile temasa geçilmesi yer alır. En sık karşılaşılan nedenlerden birisi hali hazırda piresi olan bir hayvan ile temas edilmesidir. Bunun yanı sıra bulunulan ortam, hijyen ve bunlara benzer durumlar da köpeklerde pire olup olmamasını etkiler. 

İnsandan hayvana geçebileceği gibi hayvandan da insana geçebilen pireler bulunur. Bu sebep ile insanların kendilerini temiz tutması ve üzerlerinde pire var ise köpek dostlarına yaklaşmamaları öneridir. Aynı şekilde pire ya da bit olduğu bilinen farklı bir canlı türünün de köpeğe yaklaştırılmaması gerekmektedir.

Köpeklerde Pire Temizliği Nasıl Yapılır? 

Köpekler için pire temizliği yapılmasının yöntemleri vardır. Köpeğin canını yakmadan en doğru yöntemler ile pire temizliği yapılmalıdır. Doğal malzemeler kullanılarak gerçekleştirilen temizlik yöntemleri olmasına karşın ilaç en kesin çözümü sunmaktadır. Bu sebep ile de tıbbi ürünlerin tercih edilmesi önerilir. Alınacak olan tek bir ilaç ile kalınmamalı aynı zamanda damla sprey ve şampuan gibi pire temizleyici ürünler ile de süreç desteklenmelidir. 

Pire temizliğinden verimli bir sonuç almak isteyen herkes mutlaka çok yönlü temizlik anlayışıyla hareket etmelidir. Sadece ilacın kullanılması ilk başta yeterli gibi görünse de çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Bu sorun ile karşılaşmamak ve pirenin yeniden ortaya çıkmasını önlemek için hem alanın hem de köpeğin temizliğine önem vermek gerekir.

Köpeklerde Pire Nasıl Tedavi Edilir? 

Köpeklerde pire tedavisi için önerilen ilaçlar vardır. Köpek piresini temizlemek için kullanılan ilaçların mutlaka önerilen şekilde uygulanması gerekir. Köpek piresi doğru yöntemler uygulanmadığı müddetçe hayvanın üzerinde kalmaya, yerleşmeye ve yayılmaya devam edecektir. Bu sorunların önüne geçebilmek için çok yönlü bir temizlik anlayışı benimsenmelidir. Çok yönlü temizlik anlayışını hem köpeğin temizlenmesi hem alınan hem de kişinin kendini temizlemesi önem taşır. 

Pirenin nereden ve nasıl ulaşıldığı biliniyor ise o alanın da temizlenmesi ve mümkün olduğu müddetçe köpeğin o alana ve canlıya yeniden yaklaşması önlenmelidir. İlaç kullanılmadan yapılan pire tedavileri olsa da bu yöntemler uzun sürmekte ve net sonuçlar elde edilememektedir. Kısa süre içerisinde etki etmesi isteniyor ise pire ilaçları kullanılmalı ve destekleyeceği pire temizlik ürünlerinin de sürece dahil edilmesi önerilmektedir.

Köpeklerde Pire Tedavisi Ne Kadar Sürer? 

Köpeklerde pire tedavisinin süresi değişebilmektedir. Köpeklerde pire tedavisinin süresini etkileyen en önemli unsur, köpeğin tüyleri ve kullanılan tedavi yöntemidir. Tüm sıkılığı ve uzunluğu çok ise bu durumda köpeğin tıraş edilmesi gerekebilir. Tıraş edildiği takdirde tedavinin uygulanma seviyesi artacak ve elde edilen sonuç daha verimli olacaktır. 

Çoğu pire ilacı tek günde etki etmez ve destekleyici ürünler ile yaklaşık 1 ila 2 hafta arasında kullanılmasını tavsiye edilir. Ve tedavisi sonlandıktan sonra sirke ve buna benzer doğal malzemeler ile temizlik aşamasının devam etmesi de önemlidir. Pirenin yinelenmesi ve vücut üzerinde kalmadığının anlaşılmasına kadar temizliğe ve tedaviye devam edilmelidir.

Köpeklerde Pire Olmaması için Ne Yapılır? 

Köpekler için pireye karşı önlem alınması gerekir. Köpek sahiplerinin canlı dostlarının başına zarar gelmemesini ve pire ve bit gibi bulaşıcı unsurlarıyla karşılaşmamaları için önlem almaları zorunludur. Bu önlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Pire damlası kullanmak.
 • Üzerinde pire olduğu bilinen hayvanlar ile iletişime geçilmesini önlemek.
 • Sokak hayvanları ile olan teması önlemek.
 • Düzenli temizlik yapmak.
 • Pirelerin yaklaşmasını engelleyen özel pire tasmalarını ve aksesuarlarını tercih etmek. 
 • Pire kovucu etkisi olan tasma ve boyunluk gibi ürünleri kullanmak. 
 • Genel köpek temizliği esnasında sirke tercih etmek. 
 • Köpeklerin tüylerini düzenli olarak tıraş ettirmek. 

Köpeklerde pire olmasını önleyebilecek tavsiyelerdir. Ancak tüm tavsiyelerin %100 bir koruma imkanı bulunmamaktadır. Bütün bu önlemlere rağmen köpeklerde yine de pire sorunu ortaya çıkabilir. 

Köpeklerde pire temizleme esnasında pire tarağında gözüken pireler.

Köpeklerdeki Pire İnsana Geçer Mi? 

Köpekten insana pire geçmesi görülen durumlar arasındadır. Köpeğin üzerinden sıçrayarak eve ve aynı zamanda insanın üzerine sıçrayan ve yayılan pire türleri bulunmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için hem köpeğin korunması hem alanın hem de kişinin kendini koruması gerekir. 

Köpekten insana pire geçmemesi için köpeğin pireye karşı korunması ve gerekli önlemlerin alınması önem taşır. Pire ile mücadele etmek için özellikle ormanlık alanlarda yapılan aktivitelere ve oyunlara da dikkat etmek gerekir. Bu tarz aktivitelerin ardından köpeklerin mutlaka kontrol edilmesi ve pire bulaşıp bulaşılmadığının önceden anlaşılması önerilir. 

Köpekte Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır? 

Köpekte pire olduğunu anlamak için köpeğin hareketlerini incelemek gerekir. Köpeklerde ortaya çıkan pire belirtileri şu şekilde sıralanabilir: 

 • Kaşıntı 
 • Şiddetli kaşıntı 
 • Agresif davranışlar 
 • Bir yerlere sürtünme 
 • Kendini ısırma ve yalama 
 • Kanama
 • Tüylerde dökülmelerin meydana gelmesi
 • Deri üzerinde yaraların oluşması 
 • Deri dökülmeleri ve larva oluşumu 

En sık görülen köpek piresi belirtileridir. Bu belirtiler görüldüğü andan itibaren tedavi için harekete geçilmesi önem taşır. Pire tedavisi geciktirildiğinde pireler konakçı haline gelecektir. 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir