GenelKöpek Bülteni

Evde Köpek Bakımı Nasıl Yapılır? En Çok Korkulan Hususlar

Evde televizyona bakan köpek

Can dostlarımız ile evimizi ve temel yaşam alanlarımızı paylaşmaktayız. Onlarla arkadaş olmakta ve beraber oldukça keyifli vakit geçirmekteyiz. Fakat bu can dostluğuna yeni başlayanalar veya yeni bir can dostu edinecek olanlar bakım konusunda telaşlı olabilirler.

Köpek bakımı hakkında belirli konuları kafanızda oturttuğunuzda aslında gerisi kolaylıkla gelecektir. Evde köpek bakmak her ne kadar eğlenceli ve heyecan verici görünse de büyük sorumlulukları kabul etmeniz gereken bir bakım konusudur.

Köpek Bakmak İçin Gereken Sorumluluklar

Evde köpek bakımı sorumluluk gerektirir, ancak doğru ve bilinçli bir şekilde yönetildiğinde bu zorluklar aşılabilir.

Köpeğinize bakmak adına en başta yapmanız gereken aşama; köpeğinize en uygun yaşam alanını oluşturmaktır. Onun rahat edebileceği konforlu bir yaşam alanı oluşturmanız çok önemlidir. Konforu sağlarken yalnızca evcil hayvanınızın değil beraberinde aynı ortamda yaşayacak diğer aile bireylerini de düşünün.

Köpeğinize oluşturacağınız alanı; cinsine, alışkanlıklarına ve sağlığına uygun bir konuma eriştirmelisiniz. Özellikle siz evden ayrıldığınızda köpeğin evde tek başına kaldığı zaman içerisinde onun rahat edebileceği bir alan her açıdan önemlidir. Köpek sahiplendiğinizde bakımı için üsteleneceğiniz sorumluklar şu şekildedir;

Evde Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde köpeğinizin bakımını gerçekleştirecekseniz ve yeni deneyim kazanacaksanız bilinçli bir sahiplenme gerçekleştirmeniz gerekir. Konu hakkında yeterli kadar bilgi sahibi olduktan sonra üzerinize belli başlı sorumluluklar almanız gerekir.

Sorumlulukları almayı kabullendikten ve köpeğinizi yarı yolda bırakmayacağınıza emin olduktan sonra diğer iki konuya da gelebilirsiniz. Köpeğinizde en çok zorlanabileceğiniz iki konu; tuvalet eğitimi ve temizliğidir.

1- Evde Köpek Bakımı Tuvalet Eğitimi

Beraber bir hayatı paylaşacağınız can dostunuz ile yaşamınızı birleştirdiğinizde tuvalet eğitiminin başarı kazanması konfor için oldukça önemlidir. Köpeğinize tuvalet eğitimi verirken onların tüketim gerçekleştirdikten sonra hemen ihtiyaçların gidermek isteyeceklerini unutmayın.

Bu durumda mamasını yedirdikten sonra tuvalete götürüp orada ihtiyacını gidermesini bekleyebilirsiniz. Belirli alıştırmalardan sonra doğru yere tuvaletini yapan köpeğinize ödül maması vererek onu ödüllendirin.