GenelKedi Bülteni

Kedi Piresi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde pire problemine kesin etki eden ilaçlar bulunmaktadır. Kediler pire problemi ile karşılaştıkları takdirde tedavi yöntemlerinin aksatılmadan, düzenli şekilde uygulanması önem taşır. Sonucun verimli olması ve kısa sürede pirelerin vücuttan arınmasını sağlamak için her aşamaya özen gösterilmelidir. Bu noktada tedavinin aksatılmaması hem pirelerin yayılmaması hem de kedilerin daha çok acı çekmemesi için önemlidir. Dolayısı ile kedi sahiplerinin, pire temizliği yaparken bu unsurları göz önünde bulundurarak erken tedaviye başlamaları önerilir. 

Kedi piresi sorunu ile karşılaşıldığında kediler için özel olarak üretilen pire ilaçlarının yanı sıra takviye edici yöntemlerin de uygulanması önerilir. 

Kedilerde Pire Nasıl Tedavi Edilir? 

Kediler için pire tedavisi farklı yöntemler ile yapılabilmektedir. En sık kullanılan pire tedavi yöntemi ilaçlardır. Köpeklerde de karşılaşılan pirenin tedavisi için özel ilaçlar bulunur. Tıbbi ilaçların kullanılması elde edilecek sonucu hızlandırır. Tedavinin ardından kedinin doğal ürünler (sirke gibi) ile temizlenmeye devam etmesi ve tüylerinin kısaltılması, pire tarağı ile taranması gibi unsurlara da özen gösterilmelidir. 

İlaç tedavisi esnasında solüsyon, damla, yağ ve şampuanlar tercih edilmektedir. Kedilerde pire sorununu geçirmek için farklı yöntemlerin kullanılmasına izin verilmeli ve tek ilaç ile sınırlı kalınmamalıdır. Ortam temizliğine ve genel hijyene de özen gösterilmesi gerekir. 

Kediler için Pire Tasması İşe Yarar Mı? 

Kediler için pire tasması kullanmak tek başına yeterli değildir. Pili tedavisinde tek ilaç kullanmak nasıl yeterli değil ise pire tasması tek başına yeterli değildir. Pire tasması kullanan kedilere de pire bulaşabilmektedir. Dolayısıyla genel olarak önlem almak ve bu önlemi tek yönlü olarak benimsememek gerekir. 

Pire bulaşmasını önlemek için kullanılan pire tasmaları, pire tasması kullanılmayan durumlara göre daha etkilidir. Ancak yine de tek önlem ya da tek çözüm olarak düşünülmemeleri gerekir. Pire tasması takan bir kedi, bulaş ihtimali olan hayvanlar ile temas ettirilmemeli ve ortamlara götürülmemelidir. 

Kedilerde Pire Tarakla Temizlenir Mi? 

Kedideki pireyi tarakla temizlemek için kedinin sabit kalması gerekir. Kedilerin sabit kalması ise oldukça zordur. Bazı kediler kendilerini taratmayı severken bazı kediler ise bu durumdan hiç hoşlanmazlar. Dolayısı ile pire tedavisinde tarak kullanılması gerekiyor ise kedinin sakinleştirilmesi ve yatıştırılması önerilir. 

Uyudukları zaman ya da yemek yerken pire tarağını kullanmak işe yarayabilmektedir. Ancak pire bulaşan kedilerin canlarının hali hazırda yanmasından dolayı agresif tavırlar sergileyebileceği unutulmamalıdır. Bu noktada hassas hareketler ile pire tarağı kullanılmalı ve kedi korkutulmamalıdır. Kedi piresi temizliği için tarak tek başına yeterli değildir. 

Pire Damlası Tek Başına Yeterli Mi? 

Pire damlası kullanmak tek başına yeterli mi sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Kedilerde görülen pire sorunu önlemek adına pire damlası kullanılabilir. Ancak pire damlası tek başına yeterli değildir. Doğru yöntemler ile uygulandığında ve destekleyici ürünler ile çeşitlilik arttırıldığında pire damlasından alınan güç artırılmaktadır. 

Dolayısıyla daha verimli bir sonuç almak ve pire sorunu kısa süre içerisinde çözmek isteyen kişiler birçok ürünü bir arada ya da sırası ile kullanabilir. Aynı anda birden çok ürün kullanmak, kedilere zarar verebilmektedir. Dolayısıyla uygun şartlarda bir tedavi planının oluşturulması ve ardından pire damlasının kullanılması önerilir.

Hamile Kedilere Pire İlacı Verilir Mi? 

Hamile kediye pire ilacı vermek duruma ve ilaç türüne göre değişiklik gösteren bir konudur. Hamile kedilerde pire ilacı verme noktasında ilacın nasıl uygulandığına göre karar verilir. Aynı zamandaki gebeliği süresi, doğuma ne kadar kaldığı ve kedinin genel sağlık durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. 

Bu unsurlara bağlı olarak hamile olan kedileri pire ilacı uygulaması yapılabilir. Gebe kedilere eğer pire bulaşmış ise tedavisi için öncelikle profesyonel görüş alınmalıdır. Bunun için ise veteriner kliniğine götürülmesi ve tedavi sürecinin başlatılması gerekir. 

Kedi Piresi İnsana Geçer Mi? 

Kedi piresinin insana geçmesi çoğu zaman mümkün değildir. Kedilere geçen pire türleri değişiklik göstermektedir. Bazı pire türleri sadece kedi de kalırken, bazı pire türleri insanlara da bulaşabilir. Bu durumda pirenin yaygınlaşması adına temizleyen ve tedaviye önem verilmesi gerekir. 

Örneğin kum piresi olarak bilinen ve kedilerde sık karşılaşılan pire türü, insanlara da geçebilmektedir. İnsanlara geçmesini önlemek adına tedavinin hızlandırılması ve aksatılmadan devam ettirilmesi önerilir.