GenelKöpek Bülteni

Parvo Nedir? (Kanin Parvovirüs)

Parvovirüs olmuş köpek

Parvovirüs özellikleri itibariyle köpeklerde yaygın olarak ortaya çıkan ve kanlı ishale neden olan bir hastalıktır. Köpek parvovirüsü ya da kanin parvovirüs, son derece bulaşıcı ve köpeklerde ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir hastalık türü olarak tanımlanmaktadır. Virüsü taşıyan köpeklerde ağırlıklı olarak şiddetli biçimde kusma ve kanlı şekilde dışkılama gibi temel belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Kanlı ishal yapan köpek ve sağ tarafında köpeğin bağırsağındaki virüsü yakınlaştırıp gösteren resim.

Köpeklerde görülen en tehlikeli hastalıklardan biri olan parvovirüs, tek başına çoğalamayan bir virüstür. Bu nedenle, köpeğin vücudundaki hücreleri ele geçirerek ve bunları çoğaltarak çoğalır.Parvovirüsün önlenmesine yönelik çeşitli aşıların mutlaka yaptırılmış olması gerekecektir. Söz konusu aşılar ile hastalığın büyük ölçüde önlenmesi mümkündür. Tedavi edilmeyen vakalarda ise yüksek ölüm oranlarının görülmesi hastalığın tehlikesini gözler önüne sermektedir. Kanin parvovirüs teşhisi konan köpekler için en uygun tedavi yöntemlerine vakit kaybetmeden başlanması gerekecektir.

Parvovirüs Belirtileri Nelerdir?

Parvovirüs belirtileri kanlı ishal ve kusma olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu tür yaygın ve temel belirtilerin yanı sıra farklı belirtilerin de ortaya çıkması mümkündür. Bulaşıcı olması ve ortaya çıkan belirtileri ile ölümcül olması nedeniyle mutlaka belirti görülen köpeklerin en kısa sürede tedavi edilmesi gerekecektir.

Kanin parvovirüs veya parvo hastalığının köpeklerde ortaya çıkan başlıca belirtileri kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Şiddetli ve kanlı dışkılama – ishal,
  • Ateş,
  • Şiddetli kusma,
  • Sürekli uyku hali,
  • Kilo kaybı,
  • Anoreksi,
  • Letarji vb.

Köpeklerde ortaya çıkan bu tür belirtilerin ardından doğru tedavi yöntemlerinin uygulanarak hastalığın kısa sürede ortadan kaldırılması gerekecektir. 

⚠️ Uyarı: Hamile köpeklerde bu hastalığın ortaya çıkması halinde virüsü doğan yavrulara geçme olasılığı da oldukça yüksektir. Bağırsaktaki CPV formu vücudun besin maddelerini emme yeteneği etkilenmektedir. Bu etki sonrasında protein ve sıvı emiliminin yetersizliğinden hızlı bir şekilde köpek dehidre olur ve zayıflar. Ağız ve gözlerde ıslak doku gözle görülür şekilde kırmızı olabilir. Kalp atımları da bu kapsamda oldukça hızlıdır. Köpeklerde ortaya çıkan bu tür rahatsızlıklara karşı ilgili belirtilerin tespit edilmesinin hemen ardından tedavi işlemlerinin yapılması gerekecektir. Söz konusu belirtilerin ortaya çıkmasının ardından uzman bir veteriner kliniğine gidilmesi gerekecektir.  

Parvo Virüs İnsana Zarar Verir Mi?

Parvovirüs hastalığı kedi ve köpeklerde görülen bir hastalıktır. İnsanlarda hastalığa neden olmasa da yine de tehlikeli bir durum olarak tanımlanabilir. Köpeğinizde ortaya çıkan tüm hastalıklara karşı önlem almanız ve en kısa sürede tedavilerinin yapılmasını sağlamanız gerecektir.

🦠 Parvovirüs kendini genelde iki farklı biçimde göstermektedir. Yaygın olan formu ishal ve kusma ile gelen kilo kaybı ve iştahsızlık olacaktır. Buna ek olarak daha az yaygın olan formu ise fetüslerin ve çok küçük yavru köpeklerin kalk kaslarına saldıran ve çoğu zaman ölüme yol açan kardiyak formu olarak tanımlanır. İnsanları etkilememesine rağmen önlem alınması ve parvovirüs hatalığına sahip köpeklerin en kısa sürede tedavi olması gerekecektir.  

Kanlı ishal olmuş yavru köpek

Parvo Kaç Günde İyileşir?

Parvovirüs iyileşme süresi hastalığın derecesine ve uygulanan tedavi yöntemlerine göre değişmektedir. Tedavide ağırlıklı olarak vitaminler, kan durdurucu ilaçlar, probiyotikler ve bunlara benzer unsurlar kullanılmaktadır. Tedavi süreci ise ortalama olarak 2 hafta kadar sürmektedir. 2 hafta boyunca tedaviye ara verilmemesi gerekecektir. Söz konusu hastalığa sahip köpeklerin tedavi edilmesi için tedavi sürecinde birçok unsura dikkat edilmesi gerekmektedir.

Her ırktan ve her yaştan köpeklerde ortaya çıkabilecek parvovirüs, yaygın olarak aşısız yavru köpeklerde ortaya çıkmaktadır. 1 yaşın altındaki köpeklerde çok sık rastlanan parvovirüs, öldürücü özelliğe de sahip olması nedeniyle tedavinin asla ihmal edilmemesi gerekmektedir. Kanin parvovirüs ortalama 2 haftalık bir tedavi süreciyle iyileşebilmektedir.  

Parvovirüs Tedavisi yapılan köpek veteriner kliniğinin muayene masasında

Parvovirüs Köpek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Parvovirüs tedavisi kapsamında uygun tedavinin uygulanabilmesi için özel testlerin yapılması gerekebilir. Fizik muayene, biyokimyasal testler ve dışkıda parvovirüs için yapılacak özel testlerin sonucuna göre tedavi aşamasına geçilecek. Arıca idrar analizi, abdominal radyografiler ve abdominal ultrasonlar da yapılabilir. Düşük beyaz kan hücresi seviyesi, önemli derecede dehidrasyon ve özellikle kanlı dışkı, CPV enfeksiyonunun temel göstergesi olacaktır. Ortaya çıkan parvovirüs enfeksiyonlarında yoğun terapi ve sistemik destek köpeklerin iyileşmesindeki en temel unsur olacaktır.  

Viral bir hastalık olmasından kaynaklı olarak gerçek bir tedavisi bulunmasa da farklı yöntemler uygulanmaktadır. Ortaya çıkan belirtilerin iyileştirilmesi ve ikincil bakteriyel enfeksiyonların önlenmesine yönelik bir tedavi uygulanacaktır. Bu kapsamda intravenöz sıvı tedavisi, ishal ve dehidrasyondan sonra köpeğin vücut sıvının korunmasında önemli bir tedavi yöntemi olacaktır. Kusma kesiciler, mide koruyucular, vitaminler, kan durdurucu ilaçlar ve probiyotikler bu kapsamda en sık tercih edilen ilaçlar olarak kullanılmaktadır.

Köpeklerde Parvo Nasıl Önlenir?

Parvovirüs köpek tedavisi öncesinde söz konusu hastalığın ortaya çıkmasını engellemek için farklı önleyici uygulamalara başvurulması gerekecektir. Bu kapsamda tercih edilecek önleyici uygulamalar arasında aşılar ilk sırada yer almaktadır. Parvovirüs enfeksiyonunun önlenmesi için köpeğinizin aşı takvimini doğru şekilde takip etmeniz gerekecektir. Parvovirüs vakalarının büyük bir çoğunluğu 6 hafta ile 6 ay arasında değişen yavru köpeklerde görülmektedir. Köpek parvovirüs enfeksiyonlarının görülme sıklığı genç yavru köpeklerde erken aşılama ile radikal olarak azaltılabilmektedir.

Yavru köpeklerde 6 haftalıkken ve 10 haftalık olduktan sonra en az iki aşı yapılması gerekecektir. Üçüncü aşılamadan en az iki hafta sonrasına kadar bilinmeyen köpeklerle bir arada olması ve sosyalleşmeleri önerilmemektedir. Risk faktörü yüksek olan ırklarda ise 22 haftaya kadar daha uzun başlangıç aşılama süresi gerekebilir. Parvovirüsün önlenmesi için köpeklerin aşılarının aksatılmaması ve yabancı köpeklerle sosyalleşmesinin olabildiğince engellenmesi gerekecektir.  

Köpekler için doğru aşı takvimi: gultepeveteriner.com/kopek-asi-takvimi

Parvovirüs Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Parvovirüs aşısı söz konusu hastalıktan korunmak için en etkili yöntem olacaktır. Özellikle 4 – 6 haftalık köpek yavrularında ilk aşılama virüse karşı koruma sağlayacaktır. Köpekler için önerilen aşılama takviminde ilk aşılama olarak CPV yapılmaktadır. 21 gün sonra ilk karma aşıya başlanması mümkündür.

Virüsü önlemeye yönelik çeşitli aşıların geliştirilmesinin ardından köpeklerin ciddi oranda korunmaları sağlanmaktadır. Fakat tedavi edilmeyen vakalarda ölüm oranı yüzde 85’lere kadar çıkabilmektedir. Köpeğin düzenli aşılarının yapılmasıyla parvovirüs başta olmak üzere birçok farklı hastalığa karşı korunmaları sağlanmaktadır. Bu tür hastalıklara karşı köpeklerin erken yaşlardan itibaren yabancı köpekler ile sosyalleşmesinin önün geçmek ve kaliteli mamalar ile beslenmelerinin desteklenmesi gerekmektedir.

Telefonda başka bir köpeğe kendine parvovirüs bulaştığını söyleyen köpek.

Parvovirüs Köpeklere Nasıl Bulaşır?

Parvovirüs nasıl bulaşır sorusuna birçok farklı yanıt verilebilir. Son derece bulaşıcı bir virüs olması nedeniyle özellikle aşısı olmayan köpeklerin diğer köpeklerle yakın ilişkiler içine girmesinin önüne geçilmesi gerekir. Kontamine olmuş dışkıyla temas ile parvovirüs bulaşmaktadır. Buna ek olarak tasmadan, insanların ellerinden ya da kıyafetlerinden de bulaşabilmektedir.

Parvovirüs köpeklerin tüylerinde ve patilerinde de yaşayabilmektedir. Dış ortamda uzun süre hayatta kalabilir. Birçok farklı dezenfektana karşı da direnci yüksek olması nedeniyle köpeklerin hijyenik ortamlarda barındırılması ve aşılarının mutlaka yaptırılması önerilmektedir. Parvovirüs bağlı bir virüs türü olması nedeniyle köpeklerden insanlara ya da insanlardan köpeklere bulaşmamaktadır. Kanin parvovirüs kedilerde ise panlökopenisi adlı ciddi bir sağlık sorununa da yol açabilir.  

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir