Egzotik BültenGenel

Tavşanlarda Kısırlaştırma

Tavşan kısırlaştırması, dişi ve erkek tavşanlarda yapılabilen, kısa sürede çok sayıda yavru sahibi olabilen bu hayvanların üremesini kontrol altına alan bir işlemdir. Bu işlem, hem tavşanların sağlığı hem de sahiplerinin yaşam kalitesi için birçok fayda sağlar.Bunlardan dolayı tavşan kısırlaştırma ameliyatı, olası kontrolsüz yavruların oluşmasının önüne geçmektedir.

Dişi ve Erkek Tavşanların Kızışma Dönemleri

Erkek tavşanlar genel olarak 5 buçuk ila 6 aylık dönemlerinde çiftleşmeye hazır olmaktadırlar. Bunun yanında dişi tavşanlardan söz edecek olursak da 6 ila 7 aylık olduklarında çiftleşmeye hazır duruma gelmektedirler. Ancak belirtmeliyiz ki bu süreler cinsler arasında bazen değişken olabilmektedir.

Kızışma dönemine giren erkek tavşanlardan bahsedecek olursak çoğunlukla sahiplerini kıtlama, asabileşme ve hem cinsi tavşanlarla kavga etme ya da onları dişi sanma gibi durumları yaşanabilmektedir. Dişi tavşanlar ise yalancı hamilelik dönemi geçirebilmektedirler.

Tavşanlar Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Eğer erkek tavşanınız var ise 3 ya da 5 aylık dönemlerinde tavşan kısırlaştırma ameliyatı için gayet uygun olduklarını söyleyebiliriz. Bunun yanında dişi tavşanlar için konuşacak olursak da 4 ile 6 aylık dönemlerinin tavşan kısırlaştırma için oldukça uygun olduğunu belirtebiliriz.

İlk defa tavşanını kısırlaştıracak olan sahiplere söyleyebiliriz ki bu dönemler tavşanların cinsel olgunluğa ilk eriştiği zamanlar olmaktadır. Eğer tavşanınız orta yaşlara yani 5 ila 6 aylık dönemlerine ulaşmış ise kısırlaştırılamayacak kadar yaşlı kabul edileceklerdir. Belirttiğimiz dönemler kapsamında çok genç ya da çok yaşlı tavşanlar, tavşan kısırlaştırma ameliyatı için oldukça büyük risk altında olacaklardır.

Kısırlaştırma işlemi yapılan kedilerden oluşan kolaj fotoğraf

Tavşanlarda Kısırlaştırmanın Faydaları

Tavşan kısırlaştırma öncelikle idrar yolu enfeksiyonları riskini yüksek ölçüde azaltacaktır. Ayrıca kanser gibi hastalıkların çok daha az risk barındırmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla sahibi olduğunuz tavşanın çok daha uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olması mümkün olacaktır. Bunun haricinde kısırlaştırma işlemi yapılmış tavşanlar daha sakin bir yapıya sahip olacağından dolayı bakımları daha da kolaylaşacaktır. Bakımı biraz daha zor olan tavşanlar bu işlem sayesinde yıkıcı alışkanlıklarından bir nebze de olsa uzaklaşacaktır. İyi bir tavşan kısırlaştırma ameliyatı sonrasında hayvanlarınız çok daha sağlıklı ve uzun bir hayata sahip olacaklardır diyebiliriz.

Tavşan Kısırlaştırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tavşan kısırlaştırma hakkında birçok kişinin bilmediği ya da alanında uzman olmayan veterinerlerin kaçırdığı bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle söyleyebiliriz ki tavşan kısırlaştırma işlemi her tavşan için şart değildir. Örneğin evinizde tek bir tavşan besliyorsanız bu işlemi yaptırmanıza gerek yoktur. Yine de hayvanınızın biraz daha sakin ve sağlıklı bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız bu işlemi gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz. Bu işlemi yaptırmakta kararlıysanız da ameliyatı hangi dönemde yaptırdığınıza dikkat etmelisiniz. Zira sonbahar ayları gibi çok da soğuk olmayan serin hava dönemlerinde tavşan kısırlaştırma ameliyatı yaptırmanız, tavşanınızın ağrılı dönemlerini daha rahat geçirmesine yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrasında ise tavşanınızı dikkatli bir şekilde takip etmeli ve olası bir farklılık ya da değişkenlik durumunda veterinere götürmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Kısırlaştırma işlemi için İstanbul Avrupa Yakasında klinik arıyorsanız tavsiyemiz Küçükçekmece Veteriner Kliniğidir.Web sitesini ziyaret et.

Kısırlaştırılmış tavşan havuç yiyor

Tavşanlarda Kısırlaştırma Sonrasında Beslenme

Kısırlaştırma sonrası beslenme tavşanlar için büyük önem arz etmektedir. Örneğin tıpkı kedi ve köpekler gibi tavşanlar da kısırlaştırma işlemi sonrasında ciddi kilo alımları ile karşılaşabilmektedir. Ameliyat sonrasında tavşanınızın beslenmesine dikkat etmelisiniz. Ödül gibi nedenlerle verilen kurabiyeler ve ödül çubukları gibi yiyecekleri en aza indirmeniz ciddi kilo alımlarının önüne geçecektir. Örneğin 2 günde bir verilen yarım havucun 3 günde 1 verilmesini sağlayabilirsiniz. Kısacası tavşanınızın normal beslenme öğünlerini biraz daha esneterek ya da porsiyonlarını azaltarak beslenmesini gerçekleştirebilirsiniz. 

Tavşan kısırlaştırma sonrası veterineriniz tarafından verilen talimatları unutmamalı ve harfiyen uygulamalısınız. Bu noktada hem ameliyat için hem de sonrası için veterinerlerin etkisinin büyük olduğunu unutmamalısınız.

Dişi ve Erkek Tavşan Kısırlaştırma Ücretleri 2024

Yönetmeliğe göre, tavşanlarda kısırlaştırma işlemi, 6 aylıktan büyük ve 10 kilogramdan küçük olan tavşanlarda yapılabilir. Kısırlaştırma işlemi, anestezi altında yapılır ve yaklaşık 30-60 dakika sürer. Ameliyat sonrası tavşanlar, bir süre veteriner hekim gözetiminde tutulmalıdır.

🐇 💰 Tavşanlarda kısırlaştırma fiyatları ;

CinsiyetIrkFiyat Aralığı (TL)
DişiKüçük450-900
DişiOrta900-1.350
DişiBüyük1.350-1.800
ErkekKüçük300-600
ErkekOrta600-900
ErkekBüyük900-1.200
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir