GenelKuş Bülteni

Muhabbet Kuşunun Sevdiği Yiyecekler

Etrafında yiyecekler olan muhabbet kuşu

Sizin yediğiniz hemen hemen her yiyeceğe ilgi gösterecek olan muhabbet kuşu, sevdiği yiyecekleri yediğinde yaşam alanına çok daha kolay bir şekilde alışacak ve size bağlılığı da artacaktır. Ancak her yiyecek muhabbet kuşları için faydalı olmayabilir. Bu nedenle yem tercihlerinde ve yem haricinde vereceğiniz gıdalarda oldukça seçici olmanız gerekmektedir. Muhabbet kuşunun sevdiği yiyecekler aynı zamanda onların sağlığına da olumlu katkılar sağlayacaktır.

Muhabbet kuşlarının severek yediği ve vazgeçemeyeceği yiyecekler arasında şunlar yer alacaktır:

 • Taze meyve ve sebzeler,
 • Kuruyemişler,
 • Tohumlar,
 • Çekirdek vb.

Kuşlar yapıları gereği son derece hassastır. Özellikle bu hassasiyetleri nedeniyle vereceğiniz yiyecekleri doğru seçmeniz gerekir. Her ne kadar iştahla yese bile muhabbet kuşunuza vereceğiniz bazı gıdalar onun sağlığını tehlikeye atabilir. Muhabbet kuşunun sevdiği yiyecekler arasından doğru seçimleri yapmak için vereceğiniz gıdaların muhabbet kuşları üzerinde ne tür etkileri olabileceğini araştırmanız önerilir.

Muhabbet kuşlarının yediği yiyecekleri gösteren görsel

Muhabbet Kuşu Ne Yer?

Yavru muhabbet kuşunun en sevdiği yiyecek yetişkinlik döneminde de onun için vazgeçilmez olacaktır. Kendi yeminin dışında, pirinç, buğday, yulaf, kuskus, arpa ve ekmek parçaları gibi birçok temel unsuru büyük bir zevk ile yiyecektir. Ayrıca muhabbet kuşlarının birçok farklı meyve ve sebzeyi de afiyetle tükettikleri görülmektedir. Ancak meyve ve sebzelerin çok sık verilmemesi önerilmektedir. İshal olmalarına ve çeşitli farklı sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden olabilir.

Muhabbet kuşlarına ara sıra vereceğiniz sebze ve meyveler sağlıklarını olumlu yönde destekleyecektir. Muhabbet kuşunun en sevdiği yiyecekler arsında yer alan başlıca ürünler ise şunlardır:

 • Buğday,
 • Yulaf,
 • Keten,
 • Kuskus,
 • Arpa,
 • Maydanoz,
 • Üzüm,
 • Susam,
 • Ay çekirdeiği,
 • Marul,
 • Havuç,
 • Elma,
 • Salatalık vb.  

Birçok meyve ve sebzeyi tüketmekten keyif alan muhabbet kuşu, bu gıdalar ile sağlığını da koruyabilmektedir. Daha pek çok farklı ürünün bu kapsamda tercih edilmesi mümkündür.  

Muhabbet Kuşu En Çok Hangi Yemi Sever?

Muhabbet kuşunu rahatlatan şeyler arasında farklı yiyecekler tüketmek önemli bir yer tutmaktadır. Sürekli yiyecekleri didiklemeyi ve yemeyi seven muhabbet kuşları için günümüzde birçok farklı yem üretilmektedir. Dal darıyı oldukça seven muhabbet kuşları, bu yemden asla vazgeçemeyecektir. Bu yemin haftada en fazla 1 tane olacak şekilde verilmesi önerilmektedir. Yenmesi kolay olduğu için fazla verilmesi halinde kuşunuzun tembelliğe alışması mümkündür. Ayrıca diğer yemleri de yemek istemeyecektir.

Muhabbet kuşu bakımında yem tercihi son derece önemlidir. Muhabbet kuşunuz için en iyi yemi seçmek için birçok detaya dikkat etmeniz gerekecektir. Muhabbet yem tercihi sırasında dikkat edilmesi gerekenler arasında kısaca şunlar yer alır:

 • Çekirdeksiz yemlerin tercih edilmesi gerekir,
 • Hazmı zor olmayan yemlerin seçilmesi,
 • Vitamin açısından zengin yemlerin tercih edilmesi,
 • Taze ve kaliteli yemler arasından doğru seçimlerin yapılması vb.

Muhabbet kuşunun seveceği birçok farklı yem türü bulunmaktadır. Bu yemler arasından kuşunuzun en seveceği ürünü yem içeriğine göre seçmeniz gerecektir. Muhabbet kuşunun sevdiği yiyecekler arasında birçok ürün bulunmasına bağlı olarak karışık yemlerin de tercih edilmesi mümkündür.

Muhabbet Kuşunun En Sevdiği Meyeler Nelerdir?

Muhabbet kuşunun en sevdiği meyveler arasında birçok farklı yiyeceğin sayılması mümkündür. Özellikle dut, armut, üzüm, mandalina, şeftali ve kayısı gibi meyveler ilk sırada yer almaktadır. Muhabbet kuşlarının severek yediği meyveleri belirli aralıklarla vermeniz gerekecektir. Sürekli olarak meyve ya da sebze vermek muhabbet kuşunun metabolizmasını bozabilir. Bu nedenle hangi gıdaları vereceğinize dikkat etmeniz önerilir. Elma ve havuç gibi meyveleri de yemeyi seven muhabbet kuşları, hemen hemen tüm meyveleri yiyecektir.

Muhabbet kuşlarının büyük bir bölümü sahiplerinin elinden bir şeyler yemeyi severler. Özellikle meyve yerken minik dostunuz ile bunları paylaşarak hem size güvenini artırabilir hem de sağlıklı beslenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Muhabbet kuşları için özel olarak üretilen farklı tür yemleri de tercih etmeniz mümkündür. Muhabbet kuşunuzun sevdiği yiyecekleri tercih ederek onların çok daha sağlıklı bir şekilde beslemesini sağlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşuna Ödül Olarak Ne Verilir?

Muhabbet kuşlarının en sevdiği oyuncaklar ile onları ödüllendirmek ve siz yokken bile keyifli vakit geçirmelerini sağlamanız mümkündür. Evcil hayvanları eğitmek için uygulanan en yaygın sistem ödül mamasıdır. Bu mamalar sanıldığının aksine özel yiyecekler değildir. Sadece istediğiniz hedefleri başardığında vereceğiniz hemen hemen her şey ödül maması olarak değerlendirilebilir. Örneğin her omuzunuza geldiğinde ona farklı bir yem veya meyve verebilirsiniz. Bu sayede sürekli olarak sizin omzunuza gelmek isteyecek ve kısa sürede omzunuza gelmeye alışacaktır.

Muhabbet kuşunuza ödül olarak birçok farklı yiyecek vermeniz mümkündür. Muhabbet kuşları için özel olarak üretilen krakerler de ödül maması olarak tercih edilebilir. Muhabbet kuşlarının seveceği hemen hemen tüm yiyecekleri bu amaçla kullanabilir ve kuşunuzu eğitmek için tercih edebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Ne Yerse Konuşur?

Muhabbet kuşu konuşma belirtileri farklı sürelerde ortaya çıkabilir. Konuşma yetenekleri sayesinde de insanlar tarafından her zaman ilgi gören muhabbet kuşları, yeterli ilgiyi görmeleri halinde kısa sürede konuşacaktır. Muhabbet kuşunun konuşmasını sağlayan bir yiyecek yoktur. Ancak her konuşma belirtisinde ödül maması vererek onu teşvik edebilir ve konuşmasını destekleyebilirsiniz. Bu kapsamda onun sevdiği yiyecekleri tercih etmeniz gerekecektir.

Muhabbet kuşu için konuşma eğitimine başlarken temel unsur anlaşılabilir ve kısa kelimeleri tercih edilmesidir. Çok sık adıyla hitap etmek adını öğrenmesinde etkili olacaktır. Muhabbet kuşunuzla düzenli olarak konuşmanız ve ona ilgi göstermeniz halinde kısa sürede istediğiniz kelimeleri öğrenecektir. Konuşmasını desteklemek için her konuşma belirtisinde sevdiği yiyecekleri de ona vererek sürecin daha kısa sürede tamamlanmasını ve daha fazla kelime öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Konuşma yeteneği göstereceğiniz ilgiye bağlıdır.  

Muhabbet Kuşu Ne Yememeli?

Muhabbet kuşu ne yemeli sorusu kadar ne yememeli sorusu da önemlidir. Hassas bir yapıya sahip olan muhabbet kuşlarının her yiyeceği yememesi gerekecektir. Özellikle tuz içeren yiyeceklerden, şeker ve çikolata ürünlerine kadar birçok unsur bu kapsamda sayılabilir. Sarımsak ve soğan, süt, alkol, yer fıstığı, limon ve greyfurt gibi ürünlerin de muhabbet kuşları için tehlikeli olabileceği bazı durumlar bulunmaktadır.

Muhabbet kuşunuzun sağlığını korumak için söz konusu ürünleri vermekten kaçınmanız tavsiye edilir. Ayrıca bayat ve kalitesiz yemlerin de verilmesi muhabbet kuşunuzun sağlığının bozulmasına neden olacaktır. Sağlıklı bir şekilde yediklerini sindirmesi ve herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmaması için muhabbet kuşunuza vereceğiniz yiyecekleri doğru bir şekilde seçmeniz gerekir.

Muhabbet Kuşu Yemi Kaç Günde Değiştirilir?

Muhabbet kuşu yem değiştirme işlemleri kuşun beslenme alışkanlıklarına göre değişmektedir. Yem haznesinin genişliği ve verdiğiniz ek besinlere göre de farklı sürelerde yemleri değiştirmeniz gerekecektir. Ancak uzun süre yemleri kafeste tutmanız önerilmez. Yemlerin bayatlamasının önüne geçmeniz için haftada bir veya daha kısa aralıklarla taze yemler ile değiştirilmesi gerekecektir.

Muhabbet kuşlarının yemleri kadar kafeslerinin de temizlemesi gerekecektir. Muhabbet kuşunun sevdiği yiyecekler ile kuşunuzun sağlığını koruyabilir ve hijyenik bir kafes sunarak mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.  

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir