GenelKuş Bülteni

Muhabbet Kuşu Biti Nedir? Nasıl Temizlenir?

Muhabbet Kuşu Bitinin Resmi

Muhabbet kuşunda bit sorunu çoğu kuş sahibini tedirgin etmektedir. Özellikle yaz aylarında muhabbet kuşunun yuvasını mutlaka düzenli olarak temizlemek gerekecektir. Yaşam alanlarının daima temiz tutulması bit sorunun yanı sıra muhabbet kuşunun birçok rahatsızlıktan korunmasını sağlayacak en temel unsurlar arasında yer almaktadır. Muhabbet kuşunda bit görülmesi halinde bu durum erken teşhis edilmez ve tedavi uygulanmazsa bu rahatsızlık ölümle sonuçlanabilir.

Tüm canlılarda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da bit ve pire gibi parazitlerin ortaya çıkması mümkündür. Yaz aylarında daha sık görülse de kış aylarında da muhabbet kuşunda bit görülmesi mümkündür. Muhabbet kuşunun bitlendiğini anlamak için birçok belirtinin takip edilmesi gerekecektir. Farklı şekilde bu sorun kendini belli edebilir. Muhabbet kuşu biti tedavi edilmedi takdirde olumsuz sorunlara yol açacaktır.

Muhabbet Kuşu Biti Neden Olur?

Muhabbet kuşu bitinin nedenleri arasında birçok farklı unsur yer almaktadır. Yaygın olarak yaz aylarında görülen bu sorunun ana nedeni kafesinin hijyenik olmamasından kaynaklanmaktadır. Ev ortamında yaşamalarına rağmen kendi yaşam alanı temiz olmadığı takdirde muhabbet kuşunuzun bitlenmesi mümkündür. Muhabbet kuşunda görülen bit sorunlarının ana nedeni hijyen koşullarının sağlanamaması olacaktır.

Muhabbet kuşu bitinin ortaya çıkmasında etkili olan başlıca unsurlar kısaca şu şekilde özetlenebilir:

 • Muhabbet kuşunun yaşam alanının kirli olması,
 • Yanına yeni bir kuşun gelmesi,
 • Belirli aralıklarla kuşun yıkanmaması vb.

Muhabbet kuşunun yaz aylarında ılık suyla yıkanması ve sürekli olarak kafes temizliklerinin yapılması bu tür sorunların ortaya çıkmasını engelleyecektir. Bu kapsamda temizliğe azami dikkat gösterilmesi gerekir. Aksi takdirde tedavi edilmemesi halinde ishal gibi farklı sorunlarla süreç ilerleyebilir. Çoğu zaman muhabbet kuşuna yeni bir eş alındığında da dışardan gelecek kuşta bit olması durumunda sizin kuşunuzda da bit problemleri görülecektir.

Muhabbet Kuşu Biti Nasıl Tedavi Edilir?

Muhabbet kuşu biti tedavisi için birçok farklı yöntem uygulanabilir. Kuşun tüylerine üflemek ve muhabbet kuşunuza banyo yaptırmak faydalı olacaktır. Bu kapsamda özel olarak üretilen ilaçların da kullanılması gerekebilir. Petshoplarda veya veteriner kliniklerinden bu ilaçları temin ederek kuşunuzun bitlerinden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Söz konusu ilaçları kullanmadan önce kuşunuzun kafesini ve tüm aksesuarlarını başta aşağı dezenfekte etmeniz gerekecektir. Eğer kafeste birden fazla kuş bulunuyorsa belirli bir süre her iki kuşu da ayrı kafese almak gerekebilir.

Muhabbet kuşu bitinin tedavisi için uzman desteği almak önemlidir. Bu alanda yer alanda üretilen birçok ilaç ile kısa sürede başarılı sonuçlar alınması mümkündür. Muhabbet kuşu bitinin temizlenmesi ve tedavisi için doğru metotların uygulanması kadar erken teşhis de önemlidir. Kuşunuzda ortaya çıkacak bit ve pire gibi sorunların çözümünde kullanacağınız ilaçların kalitesi de önemli bir unsur olacaktır.

Muhabbet Kuşunda Bit Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu biti belirtileri arasında birçok farklı unsur yer alıyor. Bu belirtiler arasında ilk sırada kaşınma yer alacaktır. Muhabbet kuşunuz haddinden fazla kaşınıyorsa bu tür durumlarda bitlerden şüphelenilebilir. Kuşlarda bit ve pire sorunlarının belirtileri arasında yer alan tüm unsurlar uzun vadede kuşunuzun sağlığını olumsuz etkileyecek birçok farklı belirtinin de görülmesine neden olacaktır.

Muhabbet kuşu bitinin belirtileri arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

 • Sürekli kaşınma eğilimin görülmesi,
 • Özellikle kantlarının araları ve sırtını gagasıyla ısırarak kaşıması,
 • Kanatlarının alt bölümünde parazitlerin görülmesi,
 • Takip eden dönemde ishal sorunlarının görülmesi vb.

Tüm canlılarda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da kaşınma bit sorunun en büyük belirtesi olacaktır. Çok sık kaşınıyor ve özellikle kanadının altı, sırtı ve boyun bölgesini kaşıyorsa bu sorundan şüphelenmek mümkündür. Kanatlarını kaldırdığınızda ise oraya yerleşen parazitleri rahatlıkla tespit etmeniz de mümkündür.

Muhabbet Kuşu Biti İçin Ne Yapılmalıdır?

Muhabbet kuşu biti resmi ile ne tür bir sorun aradığınızı öğrendikten sonra muhabbet kuşunuzun bu sorundan kurtaracak çözüm önerilerine başvurmanız gerekecektir. Bu kapsamda birçok farklı yöntem tercih edebilirsiniz. Özellikle kafes temizliği muhabbet kuşunuzu bu sorundan kurtarmanız için en önemli uygulama adımı olacaktır. Temiz bir yaşam alanı sunmanız ve banyo yapmasına izin vermeniz de bit ve pire gibi sorunlardan kurtulmasını sağlayacaktır.

Muhabbet kuşu bitinin temizlenmesi için şu yöntemler uygulanabilir:

 • Muhabbet kuşu biti için sprey veya diğer ilaçları kullanmak,
 • Kafesin içini ve tüm aksesuarlarını dezenfekte etmek,
 • Düzenli olarak kafes ve kuş temizliğini yapmak,
 • Bitlerden kurtulsa bile tavsiye edilen aralıklarla bit ilaçlarını kullanmak vb.

Muhabbet kuşunun çok fazla kaşınmaya başlaması halinde tedavi için uygun yöntemler hakkında veteriner hekimlerden destek almak önemlidir. Tedavi edilmediği takdirde muhabbet kuşu biti ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır.  

Muhabbet Kuşu Biti İnsanlara Bulaşır Mı?

Muhabbet kuşu biti bulaşıcı mı sorusu birçok kuş sahibi tarafından merak edilmektedir. Özellikle evlerinde kuş besleyen kişiler bit sorunuyla karşılaşan kuşlara karşı bitin kendilerine de geçebileceğini düşünmektedir. Ancak kuşlardaki bitler insanlara geçmemektedir. Bunun temel nedeni ise kuşların vücut ısıları ile insanların vücut ısılarının birbirinden farklı olmasıdır. Kuş bitleri kuşların kanlarının dışında ölü derilerle de beslenmektedir. İnsanlarda kuşlar ile bezer bir deri yapısı olmaması bulaşmasını engellemektedir.

Muhabbet kuşlarındaki bitler insanlara geçmese de kuş için ciddi tehlikeler ortaya çıkaracağı için mutlaka tedavi edilmesi gerekecektir. Bu kapsamda kaliteli ve uygun ilaçların tercih edilmesi gerekir. Muhabbet kuşu biti kuşlar için son derece tehlikelidir.

Muhabbet Kuşu Biti

Muhabbet Kuşu Biti Gözle Görülür Mü?

Muhabbet kuşu biti ne renk olur gözle görülür mü gibi birçok soru kuş sahipleri tarafından merak edilmektedir. Kuşların kanatlarının altında veya sırt bölümünde bu bitlerin tespit edilmesi mümkündür. Özellikle kuşunuzun kanatlarını kaldırdığınızda oraya yerleşmiş bitleri rahatlıkla fark edebilirsiniz. Kuşunuzun bu dönemdeki davranışları da bit olduğunu gösteren önemli bir belirti olarak dikkat çeker. Kuşunuzu gözlemleyerek bit olup olmadığını anlamanız mümkündür.

Muhabbet Kuşu Biti Eve Yayılır Mı?

Muhabbet kuşu bitinin eve yayılması mümkündür. Diğer birçok kuş biti türünde olduğu gibi bu bitlerin farklı yerlere de ulaşması mümkündür. Özellikle akşam vakitlerinde daha sık yayılma eğilimi gösteren kuş biti, evin farklı yerlerinde görülmeye başlayabilir. İnsanların üzerine de yapışabilen bu bitler tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Muhabbet kuşunda bir başta olmak üzere bulaşıcı farklı hastalıkların ortaya çıkmasının ardından en kısa sürede temizlenmesi ve tedavi uygulamalarına geçilmesi gerekecektir. Günümüzde birçok farklı ilaç ve yöntem ile muhabbet kuşu bitinin tedavi edilmesi sağlanmaktadır.

Muhabbet Kuşu Biti Evden Nasıl Temizlenir?

Muhabbet kuşu biti sirke ile doğal bir şekilde temizlenebilmektedir. Elma sirkesi özellikle ishal ve parazit sorunları yaşayan muhabbet kuşları için en iyi doğal tedavi yöntemleri arasında yer alacaktır. Kuşunuzun içme suyuna bir miktar sirke koyarak ve kafesini sirke ile temizleyerek etkili sonuçlar almanız mümkündür.

Kuşunuzun kanatlarını da yine sirkeli su ile temizleyerek de bit gibi parazit sorunlarının birçoğundan korunması sağlanabilir. Muhabbet kuşu biti tedavisinde kesin çözüm almak için mutlaka uygun ilaçların tercih edilmesi gerekecektir. Bu konuda uzman görüşü almak ve buna göre işlem yapmak muhabbet kuşunun sağlığı için oldukça önemlidir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir